Ankara’nın çarşı pazarında nakiti olan kral! Nakit paraya teklifsiz yüzde 30 indirim yapılıyor. Bu arada fiyat çeşitliliği ise kafaları karıştırıyor. Arasında 7 kilometre mesafe olan yerlerde 15 liralık kazağı pahalı bulan da var; 25 bin TL’ye çanta satın alan da…

Başkent Ankara’da yılbaşı sonrasına da sarkan büyük indirimler nedeniyle alışveriş çılgınlığı sürerken, dargelirli kesimin alışveriş yaptığı semtlerde durum nedir diye yollara düştük. Ankara’nın Ulus semtindeki Çarşı pazarlar ile Söğütözü’nde başlayan AVM’ler bölgesini gezdik. Esnafla konuştuk, durum tespiti yaptık. Özellikle kıyafet ve mobilya fiyatlarındaki dudak uçuklatan uçurum, 7 kilometrede değişen dünyayı kanıtlar nitelikteydi.
Fiyat araştırması
Çarşı pazar gezmeye eski Ankara’dan yani Ulus’tan başlıyoruz. Bir sürü tarihi mekanın arasından sıyrılıp mefruşattan tuhafiyeye, züccaciyeden konfeksiyona kadar farklı türde mağazaların bulunduğu Çıkrıkçılar Yokuşu’ndan aşağı doğru iniyoruz. Meydanda her gün kurulan pazarda Sabah saatleri olmasına rağmen bir kalabalık göze çarpıyor. Ancak pazara ulaştığımızda kalabalığın neredeyse tamamının ihtiyacı olanı satın almaktan ziyade fiyat alıp bütçesine uygun olanı bulmaya çalışan insanlardan oluştuğunu anlıyoruz. Pazarı yan yana dizilmiş dükkanlar çevrelerken, iç alanda her birinde tıka basa dolu tezgahlar var.

10 liraya ‘jean’ 5 liraya kemer

Bir tezgahta farklı markaların ‘çakma’sı olan kot pantolonlar dikkatimizi çekiyor. Fiyatları 25 ila 35 TL arasında.

Tam karşısındaki bir başka tezgâhta ise aynı kot 10 TL. Aradaki farkı sorduğumuzda tezgâh sahibi, “Kalite farkı var” diyor. Fiyatlara şöyle bir göz gezdiriyoruz: Kazaklar 15 TL, kadın – erkek pardösüleri 60 TL, eşofman altları 10 TL, gömlekler 25 TL. 5 liraya kemer var. Deri montlar ise pazarın en pahalı parçaları. Fiyatları 50 ila 95 TL arasında değişiyor. Tezgâhın sahibi Ali Bey, her parçada pazarlık payı olduğunu söylüyor ve ekliyor:
“20 TL diyoruz 15 TL’den satıyoruz. İnsanlar fiyatları pahalı buluyor. Kışın ancak kendimizi döndürebiliyoruz. Nisandan sonra işlerimiz açılıyor.”

5 TL’ye kazak           
Çocuk kıyafetleri satan bir başka tezgâhta ise küçük çocuklar için bluz ve kazaklar 5 ila 10 TL’ye satılıyor. Tezgâhın sahibi dertli:
“20 yıldır bu işi yapıyorum. Son yıllarda kâr marjımız çok düştü. Tekstilde kâr oranı yüzde 100’dür. Ama şu anda yüzde 10 kâr payı ile iş yapıyoruz. Bazen zararına satış yapıyoruz. Bu çocuk kazağını 5 TL’ye alıyorum; 7.5’a satıyorum. Aynı ürünü satan mağazalar var; 5 liraya aldığı şeyi en kötü 25 TL’ye satıyor.”

200 liralık ayakkabının ‘çakma’sının fiyatı 20 TL

Aynı bölgede bulunan bir ayakkabı mağazasına da uğruyoruz. Kadın çizmeleri ve erkek botları 40 – 50 TL arasında değişiyor ama aynı mağazada 150 TL’lik ayakkabı da var.
‘Çakma’ ürünler bol         
Spor ayakkabıların da çakmaları yapılmış. Normalde bir AVM’den en az 200 liraya satın alacağınız spor ayakkabının bir benzeri burada sadece 20 TL’ye satılıyor. Burada 20 TL’ye çanta da bulabiliyorsunuz.
Ankara’nın en ünlü sosyetik alışveriş merkezi Next Level’daki bazı mağazalarda ise 25 bin TL’ye çanta, 18 bin TL’ye gündelik elbise, 5 bin 195 TL’ye mont, 3 bin 500 TL’ye kumaş pantolon, 1350 TL’ye kolsuz penye tişört satıyorlar. Çok kalabalık olmasa da mağazayı gezen, aldığı elbiseyi deneyen, kasada bekleyen insanlar var.

Beyaz eşya fiyatları Spot ile AVM’lerde aynı

“Evimizi baştan aşağı döşemeye kalksak ne kadar para harcamak zorunda kalırız?” diyerek  yollara düşüyoruz.
Bu kez Ulus’taki spotçular çarşısındayız. Spot işinde ikinci el ürün satan mağazalar da var; birçok markanın ürünlerini birarada bulabileceğiniz sıfır ürün satan mağazalar da…
Sıfır ürün mağazalarında her ürün garanti belgeli satılıyor tıpkı bayi sisteminde olduğu gibi.
Zaten fiyatları da büyük AVM’lerdeki fiyatlardan farklı değil. 1600 – 1700 TL’ye smart televizyon, 3 bin TL’ye buzdolabı, 2 bin TL’ye kadar çamaşır makineleri var.
Nakitte % 30 indirim
Spot mağazaların kiraları da yüksek. Bir esnaf 300 metrekarelik dükkana 10 bin TL kira ödediklerini anlatıyor. Fiyatların AVM’lerle üç aşağı beş yukarı aynı olmasını ise şöyle açıklıyor:
“Firmalar, AVM mağazalarına teşhir ürünü olarak bedavaya mal veriyor. Mağaza bedava aldığı ürünü gerçek fiyatından ucuza satıyor. Ya da firma stand kirası veriyor. Mağaza böylece daha ucuz satabiliyor. Biz yapamıyoruz.”
Mağaza ve AVM’lerden farklı olarak bazı spotçular nakitte yüzde 30 indirim yapıyor.

Kızılay’da 5 bin TL’lik gelinliğin alıcısı yok

Spotçular çarşısından ayrıldıktan sonra Ankara’da genellikle orta ve alt gelir grubuna hitap eden daha çok küçük esnaf işi dükkanlar ve pasajların bol olduğu Kızılay’a geliyoruz. Sıra sıra gelinlikçilerin bulunduğu And Çarşısı’nda kendi halinde bir dükkanın vitrininde çeşitli modellerde gelinlikler dikkatimizi çekiyor. Melek Selen’in dükkanında gelinliklerin fiyatları 1500 TL’den başlıyor. Modeline, kumaşına, işlemesine göre 5 bin TL’ye kadar gelinlik var. Ancak, Melek Hanım 5 bin TL’lik gelinliklerin pek alıcısı olmadığını söylüyor. En pahalıya sattıkları model 3 bin TL imiş. Arjantin Caddesi’nde bulunan, ‘haute couture’ mağazalarda ise fiyatlar çok farklı. Özel tasarım gelinlikler 20 bin ila 30 bin TL arasında. Mağazalarda dünyaca ünlü modacıların kreasyonlarını da bulmak mümkün.

Sİteler’de 1500 TL’ye tam tekmil yatak odası var

Mobilya sektöründe bilen bilir; Ankara’nın Siteler’i Türkiye’nin mobilya sanayi merkezidir.
Yani satın alınan mobilyaların etiketi değişik de olsa, Siteler’den çıkmadır. Spotçular çarşısında bir mobilyacıya giriyoruz. İçeride değişik oturma grupları, yatak takımları, dolaplar, yemek masaları, ne ararsanız var.
Fiyatları ise marka mağazalarla kıyaslanamayacak ölçüde ucuz. Dükkanın sahibi Emre Bey anlatıyor:
“İki tane üçlü, iki tane tekli, bazalı oturma grubu 1500 TL. Baza, yatak ve başlık, iki kapaklı gardırop, şifoniyer, iki komodin ve ayna çerçevesi 1500 TL. Taşıma ve montaj işi bize ait. Bunlar için ekstra para almıyoruz. Renk ve kumaş alternatiflerimiz mevcut. Örneğin bir koltuk takımı için siz modeli beğeniyorsunuz, biz sizin istediğiniz renkte ve kumaşta oturma grubunu yapıp size teslim ediyoruz.”
Bir sehpa 6 bin TL
Öğrenciler, daha ziyade buralardan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Çünkü bilinen markaların büyük AVM’lerdeki mağaza fiyatları ile Siteler arasında uçurum var.
Örneğin AVM mağazalarında 4 bin 760 TL’ye yatak, 2 bin TL’ye berjer, 4 bin 165 TL’ye koltuk, 6 bin TL’ye sehpa, 7 bin 450 TL’ye masa, 9 bin 560 TL’ye gardırop bulabiliyorsunuz.

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU – ANKARA

İlgili Yazılar

Google Analytics Alternative