BDDK’nın kuyum ürünlerine 4 taksit uygulaması başlatması, ilk günden fark yarattı.

Ekonomi yönetiminin, altın alışverişinde taksiti yasaklayan mevzuatı değiştirmesi ve kredi kartına 4 taksit uygulaması başlatması, online tarafı da hareketlendirdi. İlk günden değişikliğe tepki veren e-ticaret şirketleri, SMS ve maillerle pazarlama faaliyetlerine başladı.

SATIŞLAR BİR ANDA FARK ETTİ

Taksit sınırlaması nedeniyle online tarafta bıçak gibi kesilen altın satışlarının yeniden hareketleneceğini dile getiren E-Ticaret Derneği Genel Sekreteri Merter Özdemir,“Müşteriler, kısıtlama öncesi pratikliği nedeni ile altın alıyorlardı ve yükselme eğilimine girmişti altın alışverişi. Şimdi yine bir yükseliş bekliyoruz” dedi. E-ticaret siteleri, ücretsiz kargo ve yüzde 1’den yüzde 3’e varan oranlarda indirim imkanlarının yanı sıra gram altından külçe altına kadar geniş bir ürün çeşitliliği sunuyor. Onlarca şirketin faaliyet gösterdiği sitelerde işçiliğin olduğu ürünlerde ise indirimler çok daha yüksek oranlara çıkıyor.

altın kredi kartı

TOPLAM SATIŞIN YÜZDE 10’U ONLİNE

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Şubat 2014’te altın ve cep telefonuna sıfır taksit uygulaması başlatmış ve her iki sektörde de satışlar yüzde 50’ye varan oranlarda düşüş kaydetmişti. Yeni düzenlemeyle, kredi kartları ile gerçekleştirilecek kuyumla ilgili harcamalarda en fazla 4 aya kadar taksitlendirme yapılabilecek. İstanbul Altın Rafinerisi Satış ve Pazarlama Müdürü Özgür Anık, kararın online tarafta altın satışlarını yüzde 100 oranında artıracağını dile getirdi. Toplam altın satışlarının içinde online satışın ise yüzde 10 civarında olduğu yönünde tahminde bulunan Anık, “Online alışveriş ve beraberinde altın satışları çok hızlı büyüyor” dedi. Darphane geçen yıl düşen fiyatların da etkisi ile 98 ton altın basmıştı. Bu yıl ise bu rakam 30 ton civarında.

altın

İlgili Yazılar

Google Analytics Alternative