Gazetemiz Çarşı Alem’in de BASIN SPONSORU olduğu, CYF Fuarcılık’ın düzenlediği Anadolu’nun en büyük fuarı YAPI DECOOR ANKARA 26 – 29 Mart tarihleri arasında 9. kez ziyaretçilerini ağırlayacak.

Ankara ATO Congresium’da düzenlenen fuar, inşaat sezonunun başlamasıyla bölgede düzenlenen ilk ve en büyük fuar olma özelliğine sahip. Kentsel dönüşümün hız kazandığı ülkemizde yeni projeler ve tadilat çalışmaları için malzeme ve hizmet tedarikinde en önemli adres olacak.

Anadolu’nun en büyük yapı malzemeleri fuarı olan YAPIDECOOR ANKARA, 9. kez düzenleneceği 26-29 Mart 2015 tarihlerinde yaklaşık 200 katılımcı firmayla 20 bin ziyaretçiyi buluşturacak. Geçen sene 20 aşkın ayrı ülkeden 16 bin ziyaretçiyi ağırlayan fuar, yerli üreticiye Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından katılım yapan sektör devi firmalarla birebir görüşme ve işbirliği kurma imkânı sunacak.

Çarşı Alem Gazetesi olarak CYF Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Candemir ile CYF Fuarcılığın kuruluşu, çalışmaları ve YAPI DECOOR Fuarı hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

ÇARŞI ALEM : CYF Fuarcılığın Kuruluşu ve Çalışmaları Hakkında Bilgi Verir misiniz?

ERCAN CANDEMİR : CYF Fuarcılık 2006 yılında kurulmuş olan ve T.O.B.B.’den (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) aldığı yetki belgesi ile yurtiçinde ulusal ve uluslar arası fuarlar düzenleyen Ankara merkezli bir fuar organizatörü firmadır. Ülkemizde fuarcılık sektöründe kısa sürede yakaladığı hızlı ve başarılı yükselişi ile 2012 yılında Londra merkezli küresel bir marka olan Tarsus Group ile güçlerini birleştirmiştir. CYF, kazanılan know-how ve birikim ile her biri sektörünün yıl içindeki en önemli aktiviteleri arasında yer alan çeşitli ihtisas fuarları düzenlemektedir.

Bitki ve peyzaj sektörünün ülkemizdeki tek ve Avrasya’daki en büyük fuarı olan Eurasia Plant Fair / Flower Show Turkey Fuarı’nı İstanbul’da, Güvenlik sektörünün başkentteki tek ve Anadolu’daki en büyük buluşması olan SecuriTex Eurasia Fuarı’nı Ankara’da ve yapı sektörünün inşaat sezonu başlangıcında Ankara’da düzenlenen tek fuarı olan YAPI DECOOR Ankara Fuarlarını organize etmektedir.

Geçtiğimiz bir yıl içerisinde fuarımızda 20.000 m2’den fazla stant alanında 25 ülkeden gelen 600’ün üzerindeki katılımcı firmayı, 60’a yakın ülkeden gelen 30.000’nin üzerindeki ziyaretçi ile buluşturduk.

P1010392 - net

 ÇARŞI ALEM :Yapı Decoor Fuarının Başlangıcından Bugüne Kadar Gelişimi Nelerdir?

ERCAN CANDEMİR : Yapı Decoor Ankara Fuarımız ilk kez 2007 yılında Atatürk Kültür Merkezi’de düzenlenmiştir. Her geçen yıl katılımcı firma profilinde gelişme ve çeşitlilik sağlanırken, daha geniş bir coğrafya’dan daha nitelikli ziyaretçiye ulaşılması sağlanmıştır. Ülkemizde konusu ve sahip olduğu pazar payı bakımından geçmişten bugüne en sıklıkla düzenlenilen fuarlar yapı fuarları olmuştur. Ancak bugüne devamlılığını sağlayabilen ve gelişimini sürdürebilen az sayıdaki Yapı Malzemeleri Fuarı’ndan biridir.

Bugün başkentte sezon başlangıcında düzenlenilen tek ve Anadolu’nun en büyük yapı malzemeleri fuarı konumundadır. Fuarın sahip olduğu potansiyel ve etkinliği nedeniyle organizasyonunda Koçtaş, Bimfed (Birleşik İnşaaat Müteahhitleri Federasyonu), İç Mimarlar Odası ve Hürriyet gibi kurumlarla iş birlikleri yapılabilmektedir. Sektör içerisindeki önemi ve yeri bakımından da destekçi / sponsor kurum ve firma kurumsallığı yükselmiştir.

ÇARŞI ALEM : Başlangıcından Bugüne Kadar Katılımcı ve Ziyaretçi Artış Oranları Nedir?

 ERCAN CANDEMİR : Fuarın düzenlendiği alan Congresium Ankara – ATO Fuar ve Kongre Merkezi’dir. Alanın yapısı ve sınırlı stant alanı itibariyle katılımcı sayısının sağlanabileceği belirli bir miktar söz konusudur. Ancak ortalama olarak her yıl 150 – 200 arasında katılımcı yer almaktadır. Elbette bu sayı temsil edilen firmalar ve stant içi ikincil katılımcılar dahil edildiğinde biraz daha yükselmektedir.

Ziyaretçi sayısında ise bizim için esas olan toplam sayıdan ziyade ziyaretçi niteliğidir. Hem katılımcıların hem de ziyaretçilerin fuardan sağlayacakları fayda ve memnuniyet düşünüldüğünde profesyonel ziyaretçi ve nihai tüketici oranında denge yakalanmaya çalışmaktadır. 2014 yılındaki fuarımızda 12.716 kişi ve bu ziyaretçilerin %2,5’unu oluşturan 20’den fazla ülkeden gelen yabancı ziyaretçi ağırlanmıştır. Ziyaretçilerin %65’i profesyonellerden oluşurken, yakaladığımız bu oran itibariyle fuarın etkinliği ve verimliliğinin sağlandığını görüyoruz.

Fuarın ilk yıllarında 10 – 20 arası şehirden ziyaretçi temin edilebilirken, bugün daha geniş bir coğrafya ve yurtdışından ziyaretçi alabilir duruma gelmesi sağlanmıştır.

P1010410- net

ÇARŞI ALEM : Fuarın Katılımcı ve Ziyaretçilere Faydaları Nelerdir?

ERCAN CANDEMİR : Katılımcılar elbette belirli amaçlarla fuarda bir stant alarak ziyaretçilere ulaşmaya çalışmaktadır. yapı yenileme ve tadilat çalışmaları için malzeme alternatifleri sunma, sektördeki gelişmeler ve yeniliklerden haberdar olma, sektör içerisinde durum analizi yapabilme, müşterilerle yüz yüze buluşma, bayilik verme, mevcut bayiler ile ilişkileri geliştirme gibi birçok imkânı sunmaktadır. Ayrıca katılımcı kuruluşların, yeni pazarlar bulması, hem bölge, hem de çevre illerin ihtiyaçlarını belirlemeleri ve sipariş almalarını sağlayan büyük bir ticaret platformu oluşturmaktadır.

Ankara’nın konumu itibari ile Türkiye’nin her yerinden kolay ulaşılabilecek, lojistiği stratejik önem taşıyan bir noktada olması, ayrıca Başkent olması nedeniyle Devlet Kurumlarının tüm satın almalarını barındırması gibi avantajları fuarın katılımcılar için etkinliğini ve verimliliğini arttırmaktadır. Fuar, Anadolu’nun inşaat sezonu başlangıcında düzenlenerek, katılımcı firmaların ihtiyaç sahiplerine doğru zamanda ulaşmasını, fuar esnasında çok hızlı sipariş ve talep almalarını da sağlamaktadır.

Ziyaretçilerimiz içinse; en yetkili firma temsilcileri ile doğrudan temasa geçebilme, ürün ya da hizmeti yerinde ve yetkin kişilerden tanıyabilme, alternatif ürün bulabilme, ürün ve hizmetleri kıyaslayabilme, yenilik ve gelişmelerden haberdar olabilme gibi birçok imkanı sunmaktadır.

Yapı Decoor Ankara’yı ziyaret etmek ise oldukça kolay. Öncelikle sektör profesyonelleri ve çalışanları davetiyeleri olmasa dahi kartvizitlerini danışmaya vererek ücretsiz giriş yapabilmektedir. Davetiye sahipleri ücretsiz giriş yapabilirken, davetiyesi bulunmayan misafirlerimiz web sitemizden online davetiye alarak fuarı ücretsiz ziyaret edebilmektedir. Ancak davetiyesiz ya da online davetiyesini almamış olan ziyaretçiler için giriş ücreti alınmaktadır.

 

İlgili Yazılar

Google Analytics Alternative