Ankamall, 35 milyon dolarlık yenileme yatırımını tamamladı ve yeni yüzüyle ziyarete açıldı

Ankara’nın 1999’da kurulan ve en çok ziyaretçi çeken alışveriş merkezlerinden biri olan Ankamall, 35 milyon dolarlık yenileme yatırımını tamamladı ve yeni yüzüyle ziyarete açıldı. Ankamall Genel Müdürü Levent Kirman, yeni yatırımın sadece görsellik ve işlevselliği kapsamadığını, kiralanabilir alanda da yüzde 8 artış yapıldığını, teras ve bazı sosyal alanlarda da genişleme sağladıklarını kaydetti.

Kirman yaptığı açıklamada, AVM’yi kapatmadan bölüm bölüm yenileme gerçekleştirildiğini ve planlanandan 3 ay daha kısa bir sürede 15 ayda tamamlandığını vurguladı. Yenileme çalışmasında görsellik yanında cam çatı ve işlevselliğe yönelik düzenlemeler yapıldığını kaydeden Kirman 12 giriş kapısı ile insanların ulaşmak istediği yere kolayca erişimini amaçladıklarını belirtti.

Bazı AVM’lerin mimari olarak gösterişli fakat maliyet artıcı unsurları ön plana çıkardığını kaydeden Kirman, kendilerinin müşteriyi dolaştırmak ya da maliyeti artıracak görsellikten kaçındığını, isteyenlerin en kolay şekilde erişimini amaçladıklarını vurguladı. Ankamall’un, çevre illerden yerli turistler, Nevşehir bölgesine gelen yabancı turistlerin, hatta okul servislerinin Ankamall’u ziyaret ettiğini belirten Kirman, bölgesel bir hareketlilik sağladıklarını kaydetti.

112 bin metrekarede 330 mağaza
Yeni yatırımlarla 15’i ilk olmak üzere 54 yeni markanın geldiğini, toplam mağaza sayısının da 330’a ulaştığını belirten Levent Kirman, özellikle giyim firmalarının talep ettiği daha geniş metrekareleri karşılama imkânı bulduklarını bütün yatırımların sonucunda da mevcut 4 bin 500 çalışana ilave olarak 2 bin, 2 bin 500 kişiye daha istihdam sağlanacağını tahmin ettiklerini, toplam ciroda da yüzde 17 artış öngördüklerini vurguladı. Ankamall’un toplam kiralanabilir alanının 112 bin metrekareye çıktığı açıklandı. Ankamall, Ankara’nın en büyük AVM’si olma özelliğini devam ettiriyor. AVM’nin yılda 20 milyonun üzerinde ziyaret aldığı vurgulandı.

Başka illerde de satın alma gerçekleşebilir
Ankamall’un Ankara odaklı olmayı sürdüreceğini belirten Levent Kirman, uzun vadeli planları arasında, uygun koşullar olması durumunda başka illerde satınalma yoluyla büyümenin gündeme alınabileceğini vurguladı.

Ankamall’un hem Ankara içi, hem de çevre il ve ilçelerin giriş yolunda bulunması nedeniyle çok avantajlı bir konumda bulunduğunu kaydeden Kirman, orta-uzun vadede boş bulunan alanda ofis kiralama amaçlı bir yatırımın da gündeme gelebileceğini vurguladı.

İlgili Yazılar

Google Analytics Alternative