Gündemde büyük yer tutan Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı Meclis’te kabul edilerek yasalaşırken, sektörün Ankaralı temsilcilerinden de destek geldi.

içeriği gündemde oldukça yer alan Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. AVM’lere önemli değişiklikler getiren yasa, sektörün Ankaralı temsilcilerinden destek görürken, bu sayede artık alışveriş merkezlerinin tam anlamıyla ‘yaşam merkezi’ olacağı bildirildi.

Alışverişi AVM odaklı bir kent olan Ankara’da söz konusu yasanın ziyaretçilere olduğu kadar sektör için de gelişmeye olanak tanıyacağını belirten Taurus AVM Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Şerefoğlu, yasa sayesinde alışveriş merkezlerinin halka daha iyi hizmet vereceğinin altını çizdi. Şerefoğlu, “AVM kavramına hukuki boyut kazandıran yasayla AVM’ler tam anlamıyla yaşam merkezi olarak, halkın tamamını kucaklayacak” dedi.

Yasada yer alan ve çalışma sürelerinin valiler tarafından belirlenmesine olanak tanıyan maddenin de olumlu bir adım olduğunu vurgulayan Şerefoğlu, söz konusu maddenin alışverişi esnafa dayalı kentlerde farklı, Ankara gibi AVM’lere yönelik kentlerde farklı çözümler sunmasını öngördüklerini bildirdi.

Şerefoğlu, yasayla AVM’lerde acil tıbbi müdahale ünitesi, ibadet yeri, bebek bakım odası ve çocuk oyun alanı gibi hizmetlerin zorunlu hale getirildiğini kaydederek, yasada yer alan maddelerin çoğunun kendilerinde bulunduğunun altını çizdi.

Genç bir AVM olmanın detaylara daha çok dikkat etme ve hayata geçirilmemiş hizmetleri ziyaretçilere sunma avantajı sağladığını belirten Şerefoğlu, “Biz Taurus AVM’yi projelendirirken, daha önce hayata geçirilmemiş hizmetlere yer vermek istedik. Küçükten büyüğe ‘herkesin AVM’si’ olabilmek için her alışveriş merkezinde olmayan, Türkiye’de ilk kez uygulanan hizmetleri hayata geçirdik. Yasada yer alan maddeler de ne kadar doğru düşündüğümüzü gösterdi. Çünkü yasayla zorunlu hale getirilen hizmetlerin çoğu zaten Taurus açıldığından bu yana mevcut” dedi.

İlgili Yazılar

Google Analytics Alternative