Ürettiği birçok tarımsal ürünle Türkiye üretiminde üst sıralarda yer alan Başkent Ankara, içerdiği zengin besin ögeleriyle beyaz altın olarak nitelendirilen mantar üretiminde de iddialı.

Ankara’nın en büyük mantar üretim merkezlerinden birinin bulunduğu Kalecik ilçesindeki bir işletmeyi ziyaret eden Ankara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent KORKMAZ, yetkililerden bilgi aldı. İl Müdürü KORKMAZ, mantarın tüketiciler tarafından talep edilen önemi gittikçe artan bir ürün olduğunu kaydederek, işletmenin mantar üretmek isteyen çiftçilere kompost satmasının bölgede mantar yetiştiriciliğine katkı sağlayacağını söyledi.

TÜİK verilerine göre Ankara’nın geçen yıl 636 ton kültür mantarı ürettiğini dile getiren İl Müdürü KORKMAZ, “Türkiye’de mantar üretiminde altıncı sıradayız. Böyle modern işletmelerin olması bizi gelecek yıllar için ümitlendiriyor. Gelecek yıllarda Ankara’da daha fazla üretimi olacaktır. Hedefimiz daha fazla üretim yaparak, Ankara’yı Türkiye üretiminde daha üst sıralara taşımaktır” dedi.

Günlük 2 ton mantar üreten işletmede ayrıca lezzeti ve besin içeriğiyle aranılan ürün olan istiridye mantarı da yetiştiriliyor. Yetiştirilen mantarları başta Ankara ve İstanbul olmak üzere çeşitli illerde tüketicilere buluşuyor.

 

Google Analytics Alternative