Ankara’nın ilçesi Haymana’da başlayan, Ankara Atpazarın da temelleri atılan DERİCİZADE’nin öyküsü üç kuşaktır devam ederek, artık ülkemiz sınırlarını aşıyor.

Faruk Küçük Ankaralıların yakından tanıdığı Dericizade’nin sahibi. 12 yaşından itibaren işin içerisinde olan Küçük, deri ile adeta duygusal bir bağ kurmuş. Dericilik baba mesleği ve aile üç kuşaktır bu işi yapıyor.

Firma olarak önceliğimiz müşteri memnuniyeti ve itibar. İtibarın kendileri için bitmez, tükenmez bir hazine olduğunu söylüyor. Dericizade’nin bunca yıldır ayakta kalmasının deri denilince akla gelen ilk marka olmasının sırrını ise vazgeçemediği Ahilik kurallarına bağlıyor.

Ahilik geleneğinin önemli kurallarını ise şöyle aktarıyor; “Dükkanı erken açacaksın, Dürüst olacaksın, Kaliteli mal üreteceksin,.” Ayrıca ekip çalışmasının önemine değinen küçük, “Üç kuşaktır Ankara’da marka olmanın gururunu taşıyoruz” dedi.

Deri yıl boyunca giyilebilir bir kıyafettir. Ama uzun süre kullanmayacaksınız, deri kıyafetinizi bir elbise torbasına koyarak dolapta saklamanızı ve arada havalandırılması gerekir.

Bütün dünyada olduğu gibi, ülkemizde de başarılı şirketler genelde aile şirketleri oluyor. Fakat aile şirketleri kurumsallaşmayı başaramazlarsa işin içine duygusallık giriyor. Babalık, ağabeylik, kardeşlik hissiyatı var. Bu nedenle aile şirketlerinde mutlaka bazı kuralların yerleştirilmesi gerekir.

Ben oğullarım ile çalışıyorum. Bazen düşünüyorum acaba onlara gösterdiğim toleransı başkasına gösterebilir miydim? Tabi burada tek taraflı düşünmemek gerekir. Bizim tecrübemizle gençlerin algıladığından dolayı, bazen de kuşak çatışmalarını yaşıyoruz. Ama ben dericiliği, ailemden 4. nesil olan torunlarıma devretmek arzusundayım. Aile şirketlerinde başarı en az baba kadar annenin de başarısıdır.

Dericizade Faruk Küçük’ün bir özelliği de muhteşem bir Ankara arşivine sahip olması. 10 yıl önce başladığı Ankara fotoğrafları koleksiyonu için orta halli 4 daire parası harcayarak, 2 bin parçalık önemli bir koleksiyona imza attı.

50 yılı aşkın süredir baba mesleği dericiliği yaptıktan sonra, yaklaşık 10 önce büyük ölçüde işlerini çocuklarına devretti. İşlerden elini çekmeye başladığı dönemde yeni bir uğraş edinmek isteyen ve Ankaralı olmasından dolayı özellikle Ankara tarihiyle ilgilenmeye, bu konuda başta fotoğraf olmak üzere belge toplamaya başladı.

Koleksiyonuyla 40’a yakın sergi açan Küçük başta Ankara Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, Ankara konusunda araştırma yapacakların ilk olarak kendisine uğradığını belirtiyor. Yeri geldiğinde ailesine zaman ayıramaması, eşine alacağı hediyenin parasına eski bir fotoğraf alan küçük, bu koleksiyona başladığım için hiç pişman olmadığını söylüyor. Bir bakıma bu şehirden kazandığını, bu şehre geri verdiğini belirten Faruk Küçük, “yaptığım bu hizmet karşılığında Ankara’ya hizmet edenlere verilen 2011 yılı Büyük Seğmen Ödülü’ne layık görüldüm. Bu Onur motivasyonumu kat ve kat arttırdı, bu koleksiyonla kazandığım itibarı parayla satın alınmaz” dedi.
dericizade-faruk

dericizade-faruk-kucuk

dericizade-logo

İlgili Yazılar

Google Analytics Alternative