Çıkrıkçılar Yokuşunu gezerken önümüze çıkan Düven Antikanın vitrinini gördüğümüzde kendimiz bir anda içeride bulduk. Kafamızı nereye çevirsek birbirinden değerli ve güzel eşyaları gördük. İş yeri sahibi Adem Erciyas’ın sıcak karşılaması ayrı bir güzeldi. Bizzat kendisi eşlik ederek bazı eserlerin hikayelerini de anlatarak gezmeye başladığımızda, mağazanın sadece girişten ibaret olmadığını da öğrenmiş olduk. Çoğunluğu Hint, Fransız, İngiliz, Osmanlı ve Türk birbirinden değerli eserler gözlerimiz kamaştırdı.

Adem beyin bilgisine hayran kalmamak elde değil. Soluklanmak için oturup çayımızı içerken bizlere antika dünyası ile ilgili bilmediğimiz bilgileri verdi.

Çarşı Alem gazetesi olarak Düven Antika sahibi Adem Erciyas’tan aldığımız bilgileri sizlerle paylaşmak istedik.

EN AZ 100 YILLIK EŞYALAR ANTİKA OLABİLİR

“Antika,  belli bir dönemde üretilmiş,  o dönemin karakteristik özelliklerini taşıyan, sanatsal niteliklere sahip, ender bulunan her çeşit değerli mal ve objeye verilen isimdir  “diye tanımlanabilir. Burada en önemli husus ; antika bir eşyanın üretildiği dönemde de yüksek bir değere sahip olmasıdır.

Günümüzde “antika “ sözcüğü en az 100 yıllık yapıtları ya da eşyaları kapsar. Antikalar ünlü bir kişiye ya da belli bir tarihsel döneme ilişkin olabileceği gibi yalnızca iyi korunmuş eşyalar da olabilir

Antikalar yapıldıkları yer ve zamana göre sınıflandırılır.

Bir antika ancak yapıldığı yer ve zaman kanıtlandığı zaman değer kazanır . Çoğu mobilya , gümüş eşya ya da porselen parçanın üzerinde, genellikle görülmeyecek bir yerinde hangi fabrikada yapıldığını ya da hangi ustanın elinden çıktığını belirten bir işaret olur. İşaret olmasa bile, uzmanlar kullanılan malzemeye , modele, renklere ve yapımındaki ustalığa bakarak bir parçanın nerede yapıldığı anlayabilirler.

TÜRKİYE’DE ANTİKACILIK 19. YÜZYILDA MESLEK HALİNE GELDİ

Antikacı; işte bu alanlarda uzman olduğu varsayılan ve bu eşyaların ticaretini yapan kişidir. Antikacılar tarih, sanat tarihi, arkeoloji gibi ilimlerde bilgileri olan kimselerdir. Türkiye ‘de 19. Yüzyılda antikacılık meslek haline gelmiştir.

Osmanlılarda Antika yerine Giranbaha(ilginç, Geahası ağır, az bulunur, hoşa giden, ) tabiri kullanılırdı. Antika sözcüğü, On dokuzuncu yüzyıldan itibaren dilimizde kullanılmaya başlanmış ve sonra da yerleşmiştir. İslam, Türk, ilkçağ ve Osmanlı eserleri sayesinde yurdumuz, dünyanın en zengin antika koleksiyonlarına sahip ülkesidir.

Örneğin bir İngiliz antikası, yapıldığı sırada hükümdar olan kral ya da kraliçenin adından ötürü George ya da Victoria, bir Fransız antikası XV. Louis ya da Napolyon dönemiyle ilişkilendirilebilir. Bazen de döneminin önde gelen mobilya yapımcısı, usta ya da tasarımcıların adı kullanılır. Bir antika ancak yapıldığı yer ve zaman kanıtlandığı zaman değer kazanır. Çoğu mobilya, gümüş eşya ya da porselen parçanın üzerinde, genellikle görülmeyecek bir yerinde hangi fabrikada yapıldığını ya da hangi ustanın elinden çıktığını belirten bir işaret olur. İşaret olmasa bile, uzmanlar kullanılan malzemeye, modele, renklere ve yapımındaki ustalığa bakarak bir parçanın nerede yapıldığını anlayabilirler.

Koleksiyoncuların en çok ilgi gösterdikleri bazı antikalar şunlardır: Cam eşya (Cam ve Camcılık); saatler ; metal eşya (Altın; Gümüş; Kral Madenî, Pirinç); mobilya ; seramik ve porselen eşya ; halı ve kilim.

DÜVEN ANTİKA SAMANPAZARI SALMAN SOKAKTA
Düven Antik 1999 tarihinde Samanpazarı salman sokak 18/A  Ankara da antik perde kumaş ve mobilya olarak faaliyete başlamış daha sonraki dönemlerde, yurt dışından ithal Avrupa antik mobilyalar ve objeler getirerek antikacılık sektörüne büyük zenginlikler katmıştır. Bu dönem zarfında tekstil kolunu ve antik mobilya kolunu birbirlerinden bağımsız olarak yan yana iki ayrı mağazada hizmet vermeye başlamıştır ,bu süreç içerisinde İstanbul Kadıköy’de bir şube daha açarak hizmet kollarını geliştirmiştir . şu anda tekstil kolunda perdelik kumaş,yöresel kumaş ve döşemelik kumaş başta olmak üzere  birçok hazır ürünlerde koleksiyonlarını geliştirmekte. Düven antik mobilya mağazasında ise Fransız,İngiliz antik  Avrupa mobilya ve avize, heykel çeşitleri ile müşterilerine elit bir koleksiyon sunmaktadır.

DÜVEN ANTİK MOBİLYA
Merkez
Salman Sokak No: 18/A Samanpazarı – ANKARA
Tel: 0 312 310 24 20

Şube
Uğur Mumcu Caddesi No:87 G.O.P – ANKARA
Tel : 0 312 447 89 91
Web Sitesi : www.duvenantik.com

antikaci-haber-1 antikaci-haber-2 antikaci-haber-3 antikaci-haber-4 antikaci-haber-5 antikaci-haber-6 antikaci-haber-7 duven-antika-logo

İlgili Yazılar

Google Analytics Alternative