CEP telefonuyla ürün ve hizmet satmak amacıyla vatandaşları taciz boyutuna varacak şekilde rahatsız eden firmalara kötü haber. Telefon ve kimlik bilgileri ele geçirilerek ürün satışı için aranan Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Hakim H.D., kendisini arayanlardan şikayetçi oldu. Sağlık hizmeti pazarladıklarını öne sürerek hakimi arayan iki firma yetkilisine ve çalışanlarına açılan dava sonucunda, hakimin kişisel verilerini hukuksuz olarak ele geçirdiği sabit olan iletişim firması sahibine 10 ay hapis cezası verildi.

FAZLA KONUŞMA
Hakim H. D., başvurusunda, 19 Eylül 2012 günü saat 11.17’de telefonunu arayan ve isminin Cemalettin olduğunu, Global İletişim’den aradığını söyleyen kişinin müşterisi olduğu bankanın adını vererek, “Bankanın müşterilerine yönelik sağlık hizmetleri pazarlaması yapıyoruz. Adresinize kargo gönderildi, kredi kartınızdan da 299 TL çekildi” dediğini bildirdi.  Böyle bir talebinin olmadığını söylemesi üzerine karşıdaki kişinin “Fazla konuşma, söylenenleri yap” diye sert bir şekilde konuştuğunu ifade eden Hâkim Dinç, bunun üzerine mahkemeye başvurduğunu kaydetti. Şikâyet üzerine ifadesi alınan İnter Partner Assistance isimli şirketin Müşteri Hizmetleri Yetkilisi Burcu İ. “Şirketimiz, kurumsal firmalara sağlık ve sosyal alanda asistans hizmeti veren uluslararası bir şirkettir. Şikâyette adı geçen ve şikâyetçiyi arayan Global İletişim isimli firma ile şirketimiz arasında geçmişten bugüne herhangi bir anlaşma veya bağlantı da mevcut olmamıştır” dedi.

1 YIL DENETİME TABİ
Hakim D.’i arayan ve sağlık hizmeti pazarlamasına aracı olan Nar Yardım yetkilisi Çağlar Ö. ve Global İletişim isimli firmanın yetkilisi Güven K. da suçlamaları reddetti. Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Global İletişim Firması yetkilisi Güven K. ile Nar Yardım firması yetkilisi Çağlar Ö. Hakkında, “Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak” suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. Anadolu Adalet Sarayı 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava sonunda Mahkeme Hakimi İbrahim Fikri Talman, Nar Yardım firmasının yetkilisi olan Çağlar Ö.’ün bu suçu işlediğinin sabit olmaması nedeniyle beraatına karar verdi. Hakim Talman, hakim Harun Dinç’i arayan Global İletişim firmasının yetkilisi Güven K.’yi ise 1 yıl hapis cezasına çarptırdı. Hâkim İbrahim Fikri Talman, sanığın iyi hali nedeniyle 10 aya indirdiği bu cezayı da erteledi. Güven K.’nin, 1 yıl denetime tabi tutulmasına da karar verildi.

 

İlgili Yazılar

Google Analytics Alternative