Yıldız Holding, bünyesinde bulunan içecek markaları Cola Turka, Çamlıca Gazoz ve Saka Suyu, Japon DyDo Drinco’ya satma kararı aldı

Yıldız Holding, bünyesinde bulunan içecek markaları Cola Turka, Çamlıca Gazoz ve Saka Suyu, Japon DyDo Drinco’ya satma kararı aldı. Holding, geçtiğimiz mayıs ayında da Ak Gıda’yı (BİM marketleri ile ortak olduğu Dost markalı süt ürünleri şirketi) Fransız gıda devi Groupe Lactalis’e satmıştı.

335 milyon TL’ye gerçekleşen satışın gerekçesini sosyal medya üzerinden açıklayan Murat Ülker şunları söyledi:

“Bildiğiniz gibi dünya çapında alımlar yaparak bisküvi, çikolata işimizi globalleştirmeye talibiz. Ama bu hedefe ulaşmak ve başarmak için odaklanmak şart. Yani bütün enerjimizi, ve kaynaklarımızı bisküvi ve çikolata işine seferber etmemiz lazım. Benim amacım bizim markalarımız da büyüsün, gelişsin dünya çapında global markalar olabilsin. Bunu yapmak için 50 bin kişi her gün çalışıyoruz. İşte bu yüzden süt ve içecek işlerimizdeki çoğunluk hisselerimizi işinde uzman yabancı şirketlere sattık. Ama bizim yüzde on hissemiz var ve yönetimde yer alıyoruz. Ülker markasını sadece belli bir süre için kullanabilecekler. Yönetimde yer alarak amacımız, şirketlerin yapısı ve çalışanları hakkında ve bilhassa markalarımızın kimlikleri, pazarı ve tüketici tercihleri ile ilgili rehberlik etmektir. Bir de şunu ekleyeyim. “Her horoz kendi çöplüğünde öter” derler ya, ben de bu topraklarda doğdum ve emelim de gene burada yaşayıp ölmektir. Fakat burada doğan Yıldız Holding dünyada büyüsün oralarda da yaşasın isterim.”

Google Analytics Alternative