Annesi de ressam olan Yaman Arısan 2 yaşında olmasına rağmen 7 adet tabloya sahip. Annesinin evde yaptığı resim çalışmalarından etkilenen küçük ressam Yaman Arısan pastel ve sulu boya ile başladığı resim çalışmalarını tuval üzerine guaj, yağlı boya olarak 7 adet adet eser var.

yaman arslan

Rukiye Arısan Batıkent’te bulunan Hera Sanat Evi’nde 5 ile 14 yaş arası çocuklara verdiği resim kursunun ardından açılan sergide dünyanın en küçük ressamı oğlu Yaman Arısan’ın guaj ve yağlı boya olarak yaptığı tabloları da sergilendi.

Daha 2 aylık iken annesinin evde bulunan atölyesinde yaptığı resim çalışmalarını ilgi ile izleyen küçük ressam, 7 aylık iken pastel ve suluboya resim yapmaya başlamış. Oğlundaki yeteneği gören ressam anne oğlunu destekleyerek eğitim verir.  Oyuncaklarla oynama çağında olan küçük ressamın odasında bulunan oyuncaklar yerine kendinden geçercesine yaptığı resimler herkesin ilgisini çekiyor.

Yıllardır resim çalışmaları yapan Rukiye Arısan’da yetenekli bir sanatçı. Yurtiçinde ve Yurtdışında çeşitli sergi ve etkinliklere katılan Arısan,  Hikmet Çetinkaya resim atölyesinde Hikmet Çetinkaya ve Erdoğan Seçil’in bilgilerinden yararlanarak güzel eser ve sergilere imza attı.

Çocukları çok seven Arısan, yetenekli küçük ressamları yetiştirmek için, Hera Sanat Akademisi’nde resim yapmayı seven yetenekli çocuklara ders vermekte.

 

rukiye toplu resim

Rukiye Arısan anne ve babalarada tavsiyede bulunarak, sanat konusunda yetenekli olan çocuklarına destek olmaları gerektiğini belirtti.

Arısan şu ifadelere yer verdi;

“Çocuklar özgürce çalışmalar yaptıkları sürece eleştirisel düşünmeyi ve sorun çözme yetisi kazanacaklardır. Rhooda Kellogg çocukların çizimi üzerine bir araştırma yapmış ve alfabenin harfleriyle bağlantısının olduğunu belirtmiştir. Çocukların yapmış oldukları karalamalarla yapılan resimler ve eserler hakkında olmamış gibi kelimelerin söylenilmemesi gerektiğini, okuma, yazma, resim yapma gibi beceleri için temel oluşturduduğunu gözden kaçırmamalıyız.

Picasso, sanatında çocuksu kalma isteğini her zaman dile getiren bir ressamdı. Sanat çocuklara sorunun bir çok şekilde çözülebileceğini öğretir. Peggy Davison Jenkins’a göre “Yaratıcılık, bir yetenekten çok bir davranış biçimidir. Karalama resimler önemlidir çocuğun yaratıcılık ve zeka gelişimine katkıda bulunur.

Bende verdiğim eğitimlerde yetenek ve davranış biçimlerine önem vererek  küçük ressamların eserleriyle düzenlediğimiz karma resim sergimizi satışa sunmakla Türkiye ‘ de bir ilke imza attık.
Küçük ressamlarımın çıkartmış oldukları eserlerle gurur duyuyor ve ilerki yaşamlarında başarılar diliyorum.” dedi.

Yetenekli çocuklarının resim dersi almasını isteyen ebeveynler Batıkentte’te bulunan HERA SANAT EVİ’nin 0312 256 51 56, 0541 766 00 20, 0505 643 33 81 numaralarını arayabilirler.

Google Analytics Alternative