Türkiye’nin en önemli gıda dışı zincir mağazalarından Evkur, sahte L’Oréal ürünleri sattığı gerekçesiyle cezalandırıldı.

Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin yaptığı habere göre L’Oréal  ile 80’e yakın mağazası bulunan Evkur Alışveriş Merkezleri’ni karşı karıya getiren dava 2009’un Temmuz ayında açıldı. İstanbul 2. Fikrî ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen dava dosyasından edinilen bilgilere göre süreç şöyle gelişti: Bursalı bir tüketici, Evkur’un bu kentteki mağazasından L’Oréal’in Telescopic Clean model bir maskarasını satın aldı. Bu kişi, aldığı ürünün başka mağazalarda farklı görünümde olduğunu fark etti. Tüketici bu durumu mağaza yetkililerine sordu. Aldığı yanıt, “Bu ürün L’Oréal’in yeni dizaynı; bir sorun yok” şeklinde oldu.

Reyonda değil tezgâh arkasında
Şüphesi devam eden tüketici durumu L’Oréal  ile de paylaşma kararı aldı. L’Oréal’in ürün üzerinde yaptığı incelemede durum ortaya çıktı. Bursalı tüketiciye satılan ürünün sahte olduğu kesinleşti. Bu kez L’Oréal  yetkilileri doğrudan araştırma yapmaya başladı. Söz konusu mağazaya normal alıcı gibi giden L’Oréal elemanları bu mağazada satılan ürünlerin taklit olduğunu, söz konusu ürünlerin de direk reyonda değil de tezgâh arkasında bulundurulduğunu belirledi.

Mahkemeden el koydu
Yapılan tespitler üzerinde L’Oréal  avukatları Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyet başvurusunda bulundu. Savcılığın talebi üzerine mahkeme Evkur’un Bursa’daki mağazası için arama ve el koyma kararı verdi. L’Oreal avukatları, polis eşliğinde gittikleri mağazada 116 adet taklit kozmetik ürün tespit etti. El konulan taklit ürünler adli emanete teslim edildi. Evkur’un Bursa şube müdürü polisteki ifadesinde, taklit ürünlerin alımı ile bir ilgisinin olmadığını belirterek “Satın alımları genel merkez yapar” dedi. L’Oréal  avukatı bu kez, taklit ürünlerin toplatılıp imha edilmesi ve ‘markaya tecavüzün önlenmesi’ni de içeren tazminat talepli bir dava açtı. Manevi tazminat bedeli de 10 bin TL olarak belirtildi.

İlgili Yazılar

Google Analytics Alternative