Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, ilk kez geçen yıl ürettikleri beyaz çayı, kilosu 4 bin liradan internet üzerinden piyasaya sürdüklerini açıkladı.

Çaykur, ilk kez geçen yıl ürettiği beyaz çayı, kilosu 4 bin liradan internet üzerinden piyasaya sürdü. Çay, internette satışa konulduktan hemen sonra 15 kişi sipariş verdi. Geçen yıl üreticilerden alınan bin 531 kilogram yaş beyaz çay tomurcuğundan 370 kilogram beyaz çay üretildiğini kaydeden Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, “İmparatorların çayı” olarak bilinen beyaz çayın çok değerli olduğunu anlattı. Sütlüoğlu, “Sağlık değeri son derece yüksek. Dünyada çok kısıtlı üretildiği için her zaman bulunamayan değerli bir ürün. Çok yüksek oranda antioksidan özelliği var. Gençleştirme, cilt güzelliği, yaşlanmayı önleme ve zayıflatma özelliğinin yanı sıra anti kanserojen olduğu da dünyaca biliniyor.” dedi.

KİLOSU 4 BİN LİRA

Beyaz çayı internet üzerinden satışa sunduklarını ifade eden Sütlüoğlu, “Beyaz çayı sadece Çaykur olarak e-ticaret kanalı ile pazarlayacağız. Bayilerde ve marketlerde olmayacak. Bu şekilde e–ticaret kanalı açmış olduk. www.caykursatis.com adresinden beyaz çaya ulaşılabilecek. Ürün kargo ile teslim edilecek. 20 gramlık kutularda satış yapılacak. Kutu fiyatı 80, kilo fiyatı da 4 bin lira olarak belirlendi. Mücevher kutusu gibi ahşap ambalajda ve cam şişe içerisinde taktım ediyoruz. Şişeler mühürlü olacak.” dedi.

HERGÜN BİR FİNCAN BEYAZ ÇAY İÇMEK İÇİN 10 SEBEP

  1. METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR: Çalışmalar, çayın metabolizmayı hızlandırdığını, vücuttaki fazla yağın yakılmasını teşvik ettiğini fakat dengeli diyet ve düzenli egzersiz ile bu fazlalıklardan kurtulmanın daha iyi olacağını önermiştir. Bunlara ilaveten kilo verme programınızda beyaz çaya da yer vermeniz uygun olabilir.
  2. KALBİ KORUR : Beyaz çay kan basıncını ve kolesterolü düşürerek kalbi ve tüm dolaşım sistemini korur. Araştırmacılar, günde 2 fincan veya daha fazla beyaz çay içenlerde, kalp krizinden ölümlerin içmeyenlere göre %50 daha az olduğunu tesbit etmişlerdir. Beyaz çay tam anlamıyla kalbi güçlendirici etkiye sahip olağanüstü bir içecektir.
  3. SAĞLIKLI CİLT: Uzun süre güneş ışığında kalma, stres ve kötü beslenmeden kaynaklanan serbest radikaller cilde zarar verebilir ve erken yaşlanmasına sebep olabilir. Beyaz çay, serbest radikalleri bloke ederek cildi korur ve bazı hasarların telafisine yardımcı olur.
  4. DÜŞÜK KOLESTEROL: Diğer bir antioksidan grubu olan kateşinlerin kolesterolü düşürdüğü bulunmuştur ve beyaz çay bu bileşenlerce zengindir.Kolesterol bir çeşit yağdır ve sağlık için gereklidir.Vücutta iyi kolesterol ve kötü kolesterol diye iki gruba ayrılır ve beyaz çay, kötü kolesterolü düşürürken, iyi kolesterolü yükseltir.Bu da damar sertleşmesinin ve damar tıkanıklığının önlenmesine yardımcı olur.
  5. SAĞLIKLI DİŞ VE DİŞ ETLERİ SAĞLAR: Beyaz çay, dişleri daha güçlü ve sağlıklı yapan az miktarda florid ve diğer besin elementlerini içerir. Ayrıca plak, diş çürümesi ve kötü nefes kokusuna sebep olan bakterileri de öldürür.
  6. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR.
  7. KANSER ÖNLEYİCİ: Beyaz çay, kanser yapan hücrelere ve kolon, prostat, mide kanseri gibi birçok farklı kanser çeşidine karşı etkileci bir koryuculuğa sahiptir. Erken dönemlerde kansere neden olan hücre mutasyonlarını engellediği tespit edilmiştir. Antioksidanların bir grubu olan flavonoidler, kanser hücrelerinin büyümesini engeller ve yenilerinin oluşmasını önler.
  8. KUVVETLİ BİR ANTİOKSİDAN: Hücre yenileyici özelliktedir. Vücudu canlandırır, toksinlerden arındırır.
  9. KAFEİN ORANI ÇOK DÜŞÜKTÜR: Çay çeşitlerine göre beyaz çayda çok az kafein vardır. Bir fincan siyah çayda bu 40mg, yeşil çayda 20mg iken beyaz çayda 10mg’dır.
  10. RAHATLATIR: Bir fincan beyaz çay vücudun stres hormon seviyelerini düşürür. Rahatlık verir.

İlgili Yazılar

Google Analytics Alternative