Bugüne kadar 14 Guinness rekoru kıran Onur Tümer, Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1925 yılında yapılan Şapka Devriminin 90. Yılı dolayısıyla Fatoş Abla Koleji öğrencilerinin özel olarak ürettiği şapkalar ile yeni bir Guinness rekor denemesi yapacak.

onur tümer

 

Kırmış olduğu rekorlar ile adını Guinness rekorlar kitabına 14 kez yazdırmayı başaran Onur Tümer kırdığı rekorlar ve şapka rekor denemesi hakkında verdiği bilgilerde şu ifadelere yer verdi:

“Her şeyden önce oldukça zor bir iş yapıyoruz, çünkü Guinness Rekoru kırıyoruz ve bu işi Guinness’in tespit ettiği bazı kurallar çerçevesinde yapıyoruz. Şimdiye kadar 14 rekor denemesi yaptık ve 14’ünde de başarılı olduk.  Guinness’in tespit ettiği çok katı kurallar var. Örneğin kıracağınız rekor gıda ile ilgiliyse, bu rekor denemesini Guinness’in tespit ettiği gıda kodekslerine uygun yapmak zorundasınız. İnsan sağlığı da göz önünde bulundurularak, ara sıra zaman kısıtlamaları da olabiliyor. Bu anlamda hakikaten çok zor bir iş yapıyoruz.

Bir rekor kırdığınız zaman Türkiye’nin tanıtımını yapmış oluyorsunuz. Bunun manevi tatmini paha biçilmesi imkansız. Bunun yanında, Guinness rekoru kırdığınızda Türkiye’nin yarısına ulaşmış oluyorsunuz.  Sadece Guinness aracılığı ile dünya genelinde 3 (üç) bin haber ajansında yer alıyorsunuz. Yani ülke tanıtımına da inanılmaz fayda sağlamış oluyorsunuz. Rekorun onayını aldığımız da yaşadığımız mutluluğun ve gururun tarifi yok. 6 (altı) bin gönüllü ile Anıtkabir’de gerçekleştirdiğimiz Atatürk Portresi bizim için mühim rekorlardan biriydi.

Projeleri tamamen biz oluşturuyoruz ve kesinlikle kurumsal rekorlar kırıyoruz. Tabi kıracağımız rekorlar bulduğumuz sponsorlara göre de şekillenebiliyor. Şunu bilhassa belirtmek isterim, şimdiye kadar Türkiye’de Guinness’in hiçbir temsilcisi olmadı ve bizler de değiliz. Ancak bu çalışmayı Türkiye’de yapan tek takımız. Çalışmalarımızı sıhhatli yürütebilmek için en az 5 (beş) ay öncesinde hazırlıklara başlıyoruz. Kırdığımız 14 rekorun sonun da, her rekor için geçerli olmamakla beraber,      1 haftalık bir çalışma ile bile rekor denemelerinde başarı gösterebiliyoruz.

Mayıs ayının 23’nde Ankara Ticaret Odası Congresium’un toplantı salonunda Atatürkçü Düşünce Derneği ve Fatoş Abla Kolejleri iş birliği ile Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1925 yılında yapılan şapka devriminin 90. Yılı dolayısıyla Fatoş Abla Koleji öğrencilerinin tasarlayarak yaptığı hepsi birbirinden farklı şapkalarla yeni bir rekor denemesi yapacağız.

Minik öğrenci kardeşlerimizin şapkaları tasarlarken ve yaparken yaşadıkları heyecan ve mutluluğu gözlerinden okuyoruz. Birde yaptıkları şapkaların Guienness rekorlar kitabına girmek için yapıldığını öğrenince heyecanları 1 kat daha artmış durumda.

Ankara’da yaşayanların özellikle Şapka Devrimine itafen ve ülkemizin yurt dışında tanıtımı açısından da önemli olacak olan bu rekor denememizde bizleri yalnız bırakmamaları, ayrıca bulabildikleri farklı dizaynda şapkalarını getirerek bu rekor denememize katkıda bulunmalarını bekliyoruz.” Dedi.

İlgili Yazılar

Google Analytics Alternative