Çarşı Alem Hakkında

ADEM ORUÇ - Çarşı AlemAlışveriş dünyasının en yeni gazetesi ÇARŞI ALEM, siz değerli alışveriş tüketicilerini bilgilendirmek amacıyla yola çıktı.

Gazetemizde, Ankara’da iğneden, ipliğe her alışveriş sektöründe faaliyet gösteren işletmelerden haberdar olacaksınız. Açılan yeni mekanları, hala hazırda çalışan işletmeleri, kampanyaları, nerede ne var, tüketici sorunları gibi bilgilerin yer aldığı ÇARŞI ALEM gazetesinin, haftalık olarak yayın hayatına başlayarak SIHHIYE, KIZILAY Meydanlarında bulunan Metro giriş ve çıkışlarında 10.000 adet baskısıyla ücretsiz olarak dağıtımı yapılmaktadır.

Reklam nedir?

Reklam, televizyon, gazete, radyo, billboard, dergi, sinema internet gibi mecralar aracılığıyla çeşitli mal, ürün ve hizmetlerin hedef kitlelere ve tüketicilere belirli bir ücret karşılığında tanıtılmasıdır. Bu işin ana unsurları; bir ücret karşılığında yapılması, tanıtım yaptıran firmaların belli olması, mal ürün ya da hizmetlerin tanıtımı yapılırken geniş hedef kitlelere ve tüketicilere hitap eden görsel işitsel ve yazılı medya araçlarının kullanılmasıdır.

Gazetemiz ÇARŞI ALEM’de Ankara’nın önemli meydanlarından olan ve yoğun insan kalabalığının yaşandığı ana merkezlerinden SIHHIYE ile KIZILAY Meydanlarında toplanan geniş “HEDEF KİTLE” ye ulaşmak isteyen işletmelerin de yayın aracı olacaktır.

Günümüzde Alışveriş!

Son yıllarda nüfusun hızla artması, teknolojinin gelişmesi, kentleşme hareketleri, kadınların çalışma hayatına yönelmesi, sosyo kültürel faktörlerdeki değişmeler, tüketici kitlesini ve tüketim hacmini arttırmakla beraber, tüketicilerin satın alma alışkanlıklarının, tercihlerinin ve hayat tarzlarının değişmesine neden olmuştur.

Türk tüketicisinin de; kalite arayışının artması, yükselen eğitim seviyesi ve sosyo-ekonomik gelişmelerin tüketici bilincini arttırmasını eklersek alışveriş merkezlerinin kendilerini tanıtmak ve anlatmak için HALKLA İLİŞKİLER ve REKLAM çalışmalarının ne kadar zorunlu olduğunu açık bir biçimde ortaya çıkarmaktadır.

Alışverişin en önemli tüketicileri kadınlar olmuştur. Ailede genel alışverişin kararını verici durumdadırlar. Kadınlar için alışveriş yapılan yerler, satın alınan ürünler, markalar kendilerini ifade ediş biçimi olarak alınıyor. Kadınlar, markalarla ve mağazalarla özdeşleşiyorlar. İyi bir marka almak ya da iyi bir yerde alışveriş yaptığı zaman kadın artık kendini iyi hissediyor ve bu nedenle de kendi imajlarına yakın gördükleri yerlerden alışveriş yapmayı, kendilerine yakın gördükleri markaları almayı tercih ediyorlar.

Birinci derecede müşteri odaklı, ikinci derecede ortak odaklı olan, sektör bilgi birikimine sahip ve yenilik üretebilen alışveriş merkezleri önümüzdeki dönemde ön planda olacaklardır.

Bir alışveriş merkezinin alışveriş açısından başarılı olabilmesi için, başarılı fiyat indirimlerine, kaliteye, eğlenceye ve reklama ihtiyacı vardır.

Burada bütün görev Halkla İlişkiler ve Reklam Birimlerinin üzerine düşmektedir.

Adem ORUÇ

ÇARŞI ALEM GAZETESİ

Genel Yayın Yönetmeni

Google Analytics Alternative