Yolculuğuna 1995 yılında Ankara’da kurulan HD İskender markası ile başlayan HD Holding, bugün HD İskender, HD Döner, Tadım Pizza, Pidem ve  markaları, 150’ye ulaşan şubesi sayısı ve 2500 çalışanıyla “Türkiye’nin en büyük yerel ve ulusal zincir restoran grubu” olmanın gururunu yaşıyor

HD Holding markaları,  %100 yerli sermaye ve şubelerin merkezi yönetim anlayışı ile yılda 20 milyon ziyaretçiyi restoranlarında ağırlıyor. HD İskender’in20. yılı nedeniyle değerlendirmelerde bulunan HD Holding CEO’su Kaan Demirağ, “HD İskender,yarattığı kurum kültürüyle 20 yıldır sektörün öncü okulu olmayı sürdürüyor’’ diyor.

Türkiye’nin en büyük yerli zincir restoran grubu HD Holding’in lokomotif markası HD İskender’in 20. yılı dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Kaan Demirağ, 20 yılın verdiği uzmanlıkla kendi anayasalarını oluşturdukları ve şirketin bu kapsamda uyguladığı altın kurallara sıkı sıkıya bağlı olduklarını söyledi.

Demirağ,  “20 senelik güçlü finansman yapısı ve tecrübesi ile organik büyümede iddialı bir grubuz. Cirosal olarak, son 5 yıl içerisinde her yıl minimum %25 oranında büyüdüğümüzü söyleyebiliriz. 60 şubesiyle 1350 kişiye iş imkanı veren HD İskender markamızın 2015 cirosu yaklaşık 200 milyon TL olarak gerçekleşecek.” dedi.

HD İskender_Kaan Demirağ_Gıda Mühendisleri

 “Misafirlerimize sunduğumuz ürünün kalitesinden % 100 eminiz”

En önemli altın kurallarının başında sundukları etin ve ürünlerinin yüksek kalite standardı olduğunu belirten Demirağ, restoranlarında kullanılan etin kendi et işleme tesislerinden geldiğini söyledi. Sektörde kendine ait tek ve en büyük et işleme tesisine sahip olduklarının altını çizen Demirağ, “Son teknoloji ile hazırlanmış olan tesisimizi ileri teknoloji kamera ve bilgisayar sistemleri ile sürekli takip ediyoruz. Bu tesiste 70 kişiden oluşan güçlü bir ekip var. Tüm şubelerimizde ana üründeki standardın sağlanmasını bu şekilde kontrol altında tutabiliyoruz” dedi.

HD Holding, et işleme tesisindeki tüm ürünleri lot numaralarıyla takip ediyor, bu sayede de misafirlerine sunduğu ürünlerin kalitesinden % 100 emin oluyor. “Tarladan çatala gıda güvenliği” ilkesini benimseyen firma, tüm çalışanlarının da bu ilkeye uyması için yoğun eğitim programları uyguluyor. Demirağ, “Gıda gibi insan sağlığını doğrudan ilgilendiren bir alanda var olan markalarımızda üretim, hijyen ve lezzet konusunda standartlarımız da asla değişmez. Maliyeti düşürmek uğruna bu alanlarda en ufak taviz verilemez. Restoranlarımızda hijyen birincil önceliktir” diye konuştu. Tesislerinin örnek bir tesis olduğunu da belirten Demirağ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yurtdışından gelen misafirlerine bu tesisi örnek tesis olarak gezdirdiklerini, HD Holding olarak da bundan gurur duyduklarını aktardı.

HD İSKENDER

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sektöre getirdiği katkısız et zorunluluğunu zaten kendilerinin 20 yıldır en önemli prensiplerinden biri olarak uyguladıklarının altını da çizen Demirağ, %100 dana etinden yaptıkları İskender’de 20 yıldır hiçbir katkı maddesive koruyucu kullanmadıklarını, buna da kendi uyguladıkları teknoloji sayesinde hiç gerek duymadıklarını söyledi.

‘‘HD İskender, Franchise vermeyen ulusal ve yerel tek zincir’’

 HD İskender şubelerinin hepsini kendilerinin açtıklarını söyleyen Demirağ, “Franchise vermeyen ulusal ve yerel tek zincir grubuyuz. Zoru seçip kendi yapımızı kurmaya gayret ettik. Kalitemizden ödün vermemek için franchise sistemine çok sıcak bakmadık, bu sebeple tüm şubelerimizi biz işletmekteyiz. Firmamıza bayilik almak için çok sayıda başvuru oluyor ancak maalesef şu anda yurtiçi ve yurtdışı bayilik taleplerine olumlu dönüş yapamıyoruz” dedi.

2020 sonuna kadar açmayı planladıkları şube sayısının 50 olduğunu kaydeden Demirağ, bu noktada öncelikli amaçlarının şube sayısını arttırarak büyümek değil, verimliliği yüksek olan ve daha çok misafir ağırlayabilecekleri doğru lokasyonları tercih etmek olduğunu belirtti.

“Kalite konusunda sürekli kendimizle rekabet halindeyiz”

HD İskender’de domates sosundan pideye, salatadan ete kadar, her ürünün günlük hazırlandığını, %100 dana etinden yaptıkları İskender’de hiçbir katkı maddesinin kullanılmadığını söyleyen Demirağ, “HD İskender’de ürünler, tarladan çatala, sürekli takip altındadır. Kesimden tüketime dek izlenen yol takip edilmekte ve İskender’in masaya gelene kadar geçirdiği evreler sürekli izlenmektedir” dedi.

Eğitim ve Kalite Departmanı bünyesinde çalışan 30’a yakın gıda mühendisi ve eğitimci bulunduğunu söyleyen Demirağ, ekiplerin her gün şubelerde ISO 22000 ve OHSAS kapsamında denetimler yaptıklarını, ürünlerden, ekipmandan ve personel ellerinden alınan swap numuneleri ile kontroller yapıldığını belirtti. Kalite konusunda sürekli olarak kendileriyle rekabet halinde olduklarını aktaran Demirağ, “Amacımız kalite seviyemizi hep en üst seviyede tutmak. Yediğine içtiğine dikkat eden, çocuklarına sağlıklı ürünler sunmayı hedefleyen ailelerin ürünümüzü tüketmeleri için gerekli güven ortamını yaratmak yegane hedefimiz. Bu da bizi diğer şirketlerden ayıran en önemli özelliğimiz” diye konuştu.

‘‘Türkiye’nin ilk İskender Restoranı zinciri HD İskender’’

Holdingin amiral gemisinin 60 restoranı, 10 milyon müşterisi ve güçlü cirosu ile HD İskender olduğunu söyleyen Demirağ, yolculuğuna cadde konseptiyle başlayıp AVM’lerde devam eden HD İskender ile zincir halinde hizmet vermeye başlayan Türkiye’nin ilk zincir İskender markasını yarattıklarını söyledi. HD İskender, bugün Ankara, İstanbul ve İzmir dahil toplam 17 şehirde, ülkece en çok beğenilen yemeklerin başında gelen iskenderi sunmaya devam ediyor.

Demirağ, “Kurulduğumuz ilk günden beri müşterilerimize doğru ve kaliteli ürün sunmak ve bu standardı da tüm şubelerimizde etkin kılmak için çalışıyoruz. Örneğin İstanbul’daki bir HD İskender ile Kayseri’deki bir HD İskender restoranı arasında ürün ve servis kalitesi arasında en ufak bir fark bulunmaz. Sipariş ve servis süresi, sunulan ürünlerin çeşidi ve lezzeti, restoranın dekorasyonu ve çalışanların müşteriye yaklaşımı aynıdır” dedi.

Benzerlerinden ayrılan en önemli özelliklerinden birinin de kalite politikasına bağlı olarak gıda mühendisleriyle çalışmaları olduğunu belirten Demirağ, bir diğer önemli özelliklerinin eğitim odaklı olmaları olduğunu HD Holding’in eğitim odaklı bir kurum olarak sektörün kaliteli eleman ihtiyacına cevap vermek üzere nerdeyse bir okul misyonu üstlendiği söyledi.

HD Akademi

“Eğitim ve Kalite departmanlarımız sayesinde, çırağından usta başına, servis personelinden üst düzey yöneticilerimize kadar uzanan tüm personelimize eğitimler veriliyor. Bu eğitimlerde gıda güvenliği ve hijyen, müşteri memnuniyeti, kalite, iş sağlığı ve güvenliği, motivasyon gibi konular işleniyor. Aslında bu noktada da HD Akademi ile sektördeki birçok markanın çıtasını yükseltiyoruz. Bu konuda sektöre öncülük etmek bizi gururlandırıyor” diye konuşan Demirağ, sürekli eğitim ve sürekli denetim ilkesiyle kalite çıtalarını en üst seviyede tuttuklarını belirtti.

 

 

 

 

Google Analytics Alternative