Devlet, Türkiye’nin kanayan yarası haline gelen kaçakçılıkla mücadele için kolları sıvadı: Son bir yıl içinde ilgili makamlar bir yandan yeni tedbirler alırken, kolluk kuvvetleri de denetimleri sıklaştırdı.

Yapılan mevzuat değişiklikleri sonucunda, örneğin, sigara kaçakçılığına ilişkin hapis cezasının alt sınırı iki yıldan üç yıla çıkarılırken, kaçak ürünleri yakalatan vatandaşlara da ikramiye verilmesine başlandı. Kolluk kuvvetleri de 2014 yılında Ankara’da 3 milyon paketten fazla sigara yakalayarak önemli bir başarının altına imza attı.

Bunun yanı sıra, Mayıs ayında duyurduğu “Dikkat, Bilmediğin Gerçekler Var!” kampanyası ile kaçak ürünlerin hem vatandaşlar hem de ülkemiz açıdan ne tür kayıplara yol açtığını vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken de bu mücadeleye destek verenler arasında. Kampanyada kaçak ürünlerin ülkemiz ekonomisi ve tüketici sağlığı açısından zararları rakamlarla dile getirilmekte.Kampanya süresince bir yandan esnaflara doğrudan ulaşılırken bir yandan da poster, afiş ve İnternet sitesi vasıtasıyla toplumun kaçağa karşı dikkatinin çekilmesi hedefleniyor.

Tüm bu tedbirlere rağmen başkentte halen sayıları 600’ü aşan ruhsatsız sigara satıcısı, 100’ün üzerinde de açık tütün satan dükkanın olduğu tahmin edilmekte. Ruhsatsız yerler ve açık tütün satıcıları vergi kaybına neden olmanın yanı sıra esnaf açısından haksız rekabete yol açıyor. Daha da önemlisi, kayıt dışı olan bu noktalar, 18 yaşının altındaki kişilerin sigara teminine olanak sağladıkları için tütün ürünleriyle mücadele açısından da önemli bir risk teşkil ediyor. Bu nedenle, 2015 yılının ikinci yarısında da denetimlerin sıklaştırılması ve kampanyanın da kayıt dışı ekonomi ile mücadele açısından olumlu sonuçlar doğurması bekleniyor.

 

 

Google Analytics Alternative