Son dönemde önemli bir büyüme gösteren sos pazarı, Türkiye’nin önemli markalarından Kemal Kükrer’in 2015 beklentilerini yükseltti. Japon Ajinomoto ile ortaklık kuran firma 2014’te 50 milyon TL olan cirosunu bu yıl 70 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyor.

Yükselen sos pazarına odaklanan Kemal Kükrer, 2014 yılında 50 milyon lira olarak gerçekleşen ciroyu bu yıl 70 milyon liraya çıkarmayı hedefliyor. Şirket bu hedefleri tutturabilmek için önemli yatırımları da gündemine aldı. Şirketin yol haritasında 4 milyon liralık yeni yatırım planı var. Ayrıca 2014 yılında 3,5 milyon lira olarak gerçekleşen ihracat, bu yıl 10 yeni ülke eklenerek 5 milyon liraya yükseltilecek. Bu rakamlara göre ihracatta da yüzde 42 büyüme olacak.

100’üncü yılını kutlayacak
Kemal Kükrer’in Eskişehir, İzmir ve Adana’da olmak üzere toplam 3 üretim tesisi var. Sos, turşu ve konserve sektörü odaklı ürün geliştiriyor. Ürün yelpazesinde; sirke, ekşili soslar, acı soslar, turşu, konserve, salça, meyve şurubu ve şalgam yer alıyor. Şirketin geleneksel sirke ve ekşi soslar pazarında yüzde 30 pazar payı bulunuyor. Irak, Almanya, ABD, Belçika, Kazakistan, İngiltere ve Yunanistan’a ihracat yapıyor. Toplam cirosunun yüzde 7’si ihracattan geliyor. Çalışan sayısı ise 210. Kemal Kükrer markası, 1915 yılında Kemal Kükrer’in Eskişehir’de kurduğu firma ile doğdu. Türkiye’nin ilk sirke markası olarak biliniyor. Doğal mısır fermantasyonu ile sirke üreten Kemal Kükrer’i 1990’lı yılların sonunda Gülel ailesi devraldı. 2013 yılında dünya sos devi Japon Ajinomoto firması ile ortaklık kurdu.

İlgili Yazılar

Google Analytics Alternative