Çarşı Alem Gazetesi LEZZET-İ ALEM yazı dizisine başladı. Gurmemiz Erol Sami SARAYHANOĞLU, siz değerli okuyucularımız için Ankara’da bulunan restaurantları gezerek konseptleri, servis hizmetleri, mutfak temizliği ve menülerinde yer alan yiyecekleri hakkında bilgilendirme yapacaktır.

LEZZET-İ ALEM’in ilk durağı 1979 yılında Hasan Seven tarafından Erzincan Çarşı Mahallesinde açılan “EVİN DÖNER” bugün Erzincan’da 13 Şubat ve Ordu Caddeleri, Ankara’da Çukurambar, Bahçelievler 7. Cad. ve Tunalı Hilmi Cad. Şubesi ve İstanbul Pendik sahil yolu şubesiyle faaliyet göstermektedir.

Şimdi sizleri Gurmemiz Erol Sami Sarayhanoğlu’nun Evin Döner Çukurambar ziyareti gözlemleriyle baş başa bırakıyoruz.

EROL SAMİ SARAYHANOĞLU 2

Merhaba değerli okurlarım,

Ülkemizde “Döner” denilince nedense ilk olarak Ankara Döneri akla gelir. Ancak bilenler bilir ki; Erzincan döneri, Erzincan İli ve çevresinde çok beğenilen harika bir dönerdir. Ne var ki, Erzincan’lı yatırımcılarının ve ustalarının ülke genelinde gerekli tanıtım ve yatırım eksikliklerinden dolayı olsa gerek, ülkemizin neresini dolaşırsanız dolaşın özellikle döner satan restaurant, lokanta gibi yerlerin menü ve tabelalarında “Meşhur Ankara Döneri” yazılarını okursunuz.

Bu vesile, Döner kenti olan Ankara’mız da Erzincan Döneri ile tanışmak için bu konuda iddealı olan “EVİN DÖNER”in Çukurambar’da bulunan şubelerini ziyaret ettim. Uzun yıllardır Ankara’da ikamet etmem sebebiyle Ankara Dönerini birçok kez değişik ortamlarda tatma fırsatım oldu. Döneriyle de meşhur bir şehirde ön yargılı olarak geldiğim “EVİN DÖNER”de, İşletme Müdürü Ertuğ Özşahin, Genel Koordinatör Yavuz Selim Türkmen ve Mutfak Şefi Ayhan Budak’ın güler yüzlü karşılamaları, içerinin mimari yapısı, sıcak ve hoş sohbet bir ortam olacağının ilk sinyallerini verdi.

döner

Bu tür işletmelerde sadece ürünlerinin lezzetli olması kadar müşteri memnuniyeti de çok önemli. “EVİN DÖNER” sadece ürünleriyle değil, bebek bakım odası, çocuk oyun alanı yanı sıra özel gün ve guruplara ait VIP salonu da bulunan konseptiyle göz dolduruyor.

FOTO 3 - 2

Sıcak yemekler öncesi masamıza gelen meze türü yiyeceklerin yanı sıra gelen ERGANDAĞI SALATASI görüntüsüyle göz dolduruyor. İçerisinde Nane, Roka, Kuzu Kulağı, Havuç, Ercincan Tulum Peyniri, Domates, Böğürtlen, Kuru Dut, Kuru Üzüm, Ceviz bulunan Ergandağı Salatası lezzetli ve özellikle hanımların vazgeçemeyeceği bir salata.

FOTO 1

“EVİN DÖNER” sizleri Erzincan yöresinin bütün lezzetleriyle buluşturuyor. Yemeğinize ERZİNCAN KESME ÇORBA ile başlamanızı tavsiye ederim. Çorbamızın içeriği tamamen organik ve tam anlamı ile mahalli tarzda hazırlanmış. Kesme Çorba servisinde üzerine sıcak tereyağ da gezdirirseniz tadına doyamazsınız.

Döner konusunda ön yargılı olarak geldiğim “EVİN DÖNER”in menüsünde birçok döner çeşidini görünce açıkçası şaşırdım. Hepsi birbirinden lezzetli;  DÖNER BEĞENDİ, CIZBIZ DÖNER, EVİNCE, Dö’DDLE, Dö’PENNE, EVİN İSKENDER, SEBZEMANİA, EVİN DÖNER, Dö’CHILLI, CHEDDAR SOSLU DÜRÜM, PİDEVİN ürünlerini tatmadıysanız döner yedim demeyin derim.

Döner çeşitlerinin Her biri ayrı lezzette, her damak tadına uygun olarak hazırlanmakta.

Dönerlerde kullanılan ET’ler Erzincan bölgesinden getirilerek yerel üreticinin de desteklenmesi sağlanıyor. 12 – 15 ay arası buzağılıktan yeni çıkan dişi sığır olan “DÜVE”nin en değerli yerleri olan ANTRİKOT, KONTRFİLE ve TRANÇ bölgeleri kullanılıyor ve ürünlerinde yapay tatlandırıcı yada baharat, koruyucu ve renklendirici maddeler kullanılmayarak ET’in doğal tadı korunuyor.

Bu bilgileri veren “EVİN DÖNER” Genel Koordinatörü Yavuz Selim TÜRKMEN işine olan sevgisi ve hâkimiyeti ile bizlerden tam not aldı. Biz bu güzel sohbeti yapmaya devam ederken kokusu ve muhteşem görüntüsü ile “DÖNER BEĞENDİ” masamıza geldi. Dökme demir tavada, patlıcan beğendi ile birlikte oldukça güzel bir sunumla sunulan “DÖNER BEĞENDİ”nin bu kadar güzel ve leziz olacağını, Patlıcan Beğendi ile Döner’in bu kadar yüksek seviyede uyum sağlayacağını tahmin etmiyordum.

DÖNER BEĞENDİ 2

Tatlı menüsünde yöresel tatlılardan “KASEFE” ve “FISTIKLI ERİŞTE KATMER” tatlısının yanı sıra FIRINDA SÜTLAÇ’ı tatmanızı tavsiye ederiz.

FISTIKLI ERİŞTE KATMER 2

KASEFE Tatlısı masaya geldiğinde sohbetimizin başından bu tarafa değerli bilgilerinden yararlandığımız Mutfak Şefimiz Ayhan BUDAK elini tatlı kabına değdirdiğinde sıcaklığını ölçtüğünü anlamıştım. 33 yaşında olan Ayhan Ustamız bu genç yaşına rağmen “EVİN DÖNER” gibi bir işletmede Mutfak Şefliği yapmakta. İçerisinde Kayısı, Ceviz ve Tereyağı bulunan “KASEFE TATLISI” aynı künefe gibi sıcak bir şekilde sunum yapılıyor.

KASEFE TATLISI 2

Sonuç olarak; Hizmet, Sunum ve Lezzetin muhteşem olduğu, fiyatların ortalamanın biraz üzerinde olması müşteri portföyünü de belirliyor.

Sohbetimizi tamamlayıp kalkmak üzerken Müdürümüz Ertuğ Özşahin bizi sabah kahvaltısına da davet etti. 28 çeşidin bulunduğu Erzincan usulü kahvaltıyı mutlaka tatmamız gerektiğini söyledi.

FOTO 4-2

Başka bir LEZZET-İ ALEM yazı dizimizde buluşmak üzere şimdilik hoşça kalın.

GURME

Erol Sami SARAYHANOĞLU

0532 744 79 07

 

 

İlgili Yazılar

Google Analytics Alternative