Çarşı Alem Gazetesi LEZZET-İ ALEM yazı dizisi devam ediyor. Gurmemiz Erol Sami SARAYHANOĞLU, siz değerli okuyucularımız için Ankara’da bulunan restaurantları gezerek konseptleri, servis hizmetleri, mutfak temizliği ve menülerinde yer alan yiyecekleri hakkında bilgilendirme yapmaya devam ediyor

Bu sayımızda ki durağımız Dikmen Öveçler 4. Cadde 1329. Sokakta bulunan “İş’te Sağlıklı Yemek” sloganıyla yola çıkan lezzetli ev yemekleriyle hizmet veren Tomurcuk Ev Yemeklerini ziyaret ettik.

DSCF7561

Gurmemiz Erol Sami SARAYHANOĞLU’nun Tomurcuk Ev Yemekleri izlenimleriyle sizleri baş başa bırakıyoruz.

Yoğun iş temposundan ayrılıp işletmeciliğe başlayan Ayşe Eryılmaz eşi Erhan Eryılmaz ile birlikte açtıkları Tomurcuk Ev Yemeklerin de lezzetli yemeklerin yanı sıra hijyene de önem vermekte. Bizleri güleryüz ve sempatik bir şekilde karşılayan çiftimizden aldığımız pozitif enerji ile başlayan sohbetimiz yediğimiz birbirinden lezzetli yemekler ile devam etti.

Ayşe ve Erhan Eryılmaz çifti Bilkent Turizm ve Otelcilik Fakültesinden mezun olduktan sonra çeşitli firmalarda çalışmaya başlamışlar. Yoğun iş tempolarına rağmen, geniş bir aile ve arkadaş çevresine de sahip olan çift, neredeyse haftanın 4-5 günü evlerinde yemekli misafir ağırlamakta iken, Ayşe hanımın yaptığı leziz yemeklerin tadına doyamayan misafirlerin olumlu eleştirilerini değerlendiren çiftimiz, iş yerlerinin yoğun olduğu Öveçler’de ev yemekleri üzerine açtıkları Tomurcuk Ev Yemekleri restaurantların da,  evlerinde kahvaltı yapmaya fırsatı olamayanlar ve tercihlerini ev yemekleri üzerine yapan misafirlerine hizmet veriyorlar.

Ayşe ve Erhan Eryılmaz çiftimiz Tomurcuk’a yemeğe gelenleri müşteri olarak değil, misafir olarak gördüklerinin altını özellikle çiziyorlar.

DSCF7558

Ayşe Eryılmaz ve Erhan Eryılmaz çifti her gün sabah 06.30’da başlayan çalışma temposunun sonunda tatlı bir yorgunluk yaşamakta.

Sabah kahvaltılarında klasik kahvaltı tabağının yanı sıra bardakta yöresel çorba çeşitleri, tatlı tuzlu ev çörekleri ve muffin ile daha sağlıklı ve alışılagelmişin dışında bir kahvaltı sunuyorlar.

Ağır bir öğlen yemeği yerine daha hafif olan zeytinyağlı ve sebze yemekleri ile birlikte isteğe bağlı olarak kırmızı et, köfte çeşitleri, tavuk eti yemekleri ve yemek sonrası yine annelerimiz tarafından evlerimizde yapılan hafif tatlı çeşitleriyle yemeğimizi tamamlıyoruz.

DSCF7545

Yemek çeşitlerimizde neler varmış bir göz atalım;

Sebze yemeklerimiz: Ispanak, Pırasa, Türlü, Semizotu, Karnıbahar, Kabak, Taze Fasülye, Kereviz

Zeytinyağlılar: Enginar, Yaprak Sarma, Bakla, Pazı Kavurma, Pırasa, İmam Bayıldı, Barbunya, Brokoli, Portakallı Kereviz, Mücver

Et Yemekleri: Elbasan Tava, Tas Kebabı, Davet Kebabı, Orman Kebabı, Çoban Kavurma, Hünkar Beğendi, Et Güveç, Mantarlı Et Sote, Nohutlu Et Yahni

Köfte Çeşitleri: Kadınbudu, Rosto, İslim, Hasanpaşa, İzmir, Ekşili, Izgara ve Patlıcan dizme

Tavuk Çeşitleri: Zeytinli Tavuk, Mantarlı Soslu Biftek, Sebzeli Tavuk, Schnitzel, Kıtır Tavuk, Köri Soslu Tavuk, Tavuklu Çiftlik Kebabı

Hamur çeşitleri: Eskişehir’e has tatar Kırım Tatar yöresine ait Çi Börek, Mantı, Lazanya, Makarna çeşitleri, Beypazarı Eriştesi

Tatlı Çeşitleri: Sütlü İrmik Tatlısı, Yoğurt Tatlısı, Şekerpare, Ayva Tatlısı, Kabak Tatlısı, Tiramisu, Kazandibi

Listelerinde bulunan yemek ve tatlı çeşitlerinden her gün ayrı bir menü oluşturan mutfak şefimiz Ayşe Eryılmaz, günlük menüsünde 4 çeşit zeytinyağlı, 1 çeşit sebze, 1 çeşit tavuk, 1 çeşit köfte, 1çeşit et yemeği, 1 çeşit çorba, 1 çeşit hamur, 2 çeşit tatlıya yer vermekte.

Cuma günlerine özel yiyecekleri ise Kırım Tatar böreği olarak bilinen Eskişehir ilimize has olan Çi Börek.

Damak tadınıza önem veriyorsanız Tomurcuk Ev Yemekleri mutfak şefi Ayşe hanımın birbirinden lezzetli ev yemeklerini tatmanızı tavsiye ederim.

 

 

Adres: Aşağı Öveçler Mh., 1329. Sk (72. Sk.) No:3, Çankaya

Telefon: (0312) 472 7929

Google Analytics Alternative