Çanakkale Savaşları’nın 100. Yılında Ankara Optimum Outlet Alışveriş Merkezi Çanakkale destanının şanına yakışır bir sergiye ev sahipliği yapıyor. “Çanakkale Müzesi ve Fotoğraf Sergisi” Optimum ziyaretçilerini Çanakkale Boğazından Gelibolu’ya kadar uzanan tarihsel bir yolculuğa çıkarıyor.

22-27 Eylül tarihleri arası Ankara Optimum Outlet Alışveriş Merkezi’nde ziyaretçileriyle buluşacak sergi, yaşanmışlıklar ve gerçek hikayelerle dönem ruhunu yeniden yaşatıyor.

Tarihin önemli dönemlerinden biri olan Çanakkale Savaşlarını, her yaştan insana heyecan uyandırarak anlatmak amacıyla hazırlanan “100. Yıl Çanakkale Müzesi ve Fotoğraf Sergisi”, Türkiyeyi dolaşmaya devam ediyor. Ajans 2023 ve Dünya Eğitim Gönüllüleri Derneği tarafından oluşturulan müzede, Çanakkale Savaşında kullanılan gerçek malzemeler, döneme ait üniformalarla giydirilmiş askerler, Çanakkaleyi yansıtan yapılarla ilgili maketler ve 100 yıl öncesinin fotoğrafları sergileniyor.

görsel 2

Sergilendiği her yerde büyük ilgi ve beğeni toplayan müze, uzman rehbelerin anlatımlarıyla ziyaretçilerine Çanakkale Mücadelesini adeta yeniden yaşatıyor. Ziyaretçiler, savaşta kullanılmış silahlar, süngüler, mataralar, kıyafetler gibi yüzlerce objeyi görme fırsatı buluyor. Çanakkale Savaşı’na ait gerçek fotoğrafların da sergilendiği 100.Yıl Müzesi, ziyaretçilerini bir daha unutamayacakları bir yolculuğa çıkarıyor.

Her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekecek

Her yaştan insanın ilgisini çekecek bir bölümün bulunduğu müzede,  büyükler gerçek malzemelerin sessiz çığlığına kulak verirken, çocuklar ve gençler maketlere ve Çanakkale kahramanlarını sevdirerek öğretmek üzere hazırlanan çizgi romanlar ile kutu oyunlarına ilgi gösteriyorlar.  22 Eylül Salı günü Ankara Optimum Outlet Alışveriş Merkezi’n de başlayacak etkinlik, 27 Eylül Pazar gününe kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

 

Google Analytics Alternative