İçişleri Bakanlığı’nın 2008 yılında yayımladığı genelge ile Ankara kent merkezinde faaliyet gösteren 500’ün üzerindeki oto galerisinin tamamının şehir dışına taşınma mecburiyeti getirilmesiyle hayata geçirilen OTONOMİ’nin ilk etabında yer alan showroom ve servislerinin faaliyete geçirilmesi için geri sayım başladı.

Haziran 2015’de faaliyete geçmesi ile birlikte şehir merkezinde faaliyette bulunan galerilerin tamamı OTONOMİ’deki yerlerini alacak. Başkent’teki tüm oto galerilerini tek çatı altında toplayacak OTONOMİ’de sona doğru yaklaşılıyor. İnşaatının yüzde 75’i tamamlanan OTONOMİ, 375 bin metrekarelik alana sahip. Tamamlandığında 489 oto showroom, 15 oto servis, 10 oto plaza ve 48 ofis tipi oto satış merkezinin yer alacağı OTONOMİ, yaklaşık 850 milyon TL’ye mal olacak. Avrupa ve Türkiye’de tek olma özelliğine sahip OTONOMİ, bölgede yaklaşık 5 bin kişiye de istihdam sağlayacak.

Ankara’da son yılların en büyük projesini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen OTONOMİ Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, proje tamamlandığında özellikle Çubuk ve bölgesinde 5 bin kişiye istihdam sağlayacağını belirtti.

ÇUBUK, AKYURT VE PURSAKLAR’DAKİ GENÇLERE İŞ İMKANI SAĞLAYACAK

Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan’ın kendilerine çok yakın ilgi gösterdiğini ifade eden Erkoç, “2013 yılında Başkent’e yakışır güzel bir projenin temelini attık. Şuanda bir buçuk sene geçti ve yüzde 75’lere geldi inşaatımız. İnşallah bu sene Haziran’da otomobil showroomları, bankalar yani 708 tane işyerlerimizi açacağız. OTONOMİ’ye 225 tane otomobil ticareti ile uğraşan arkadaşlarımızın bize güvenmeleriyle yola çıktık ve 375 dönüm TOKİ’den bir arsa satın alındı. Başkent’e ve Türkiye’ye yakışır güzel bir proje çizdik.

OTONOMİ özellikle Çubuk ve bölgesinde yaşayan yaklaşık 5 bin arkadaşımıza iş istihdamı sağlayacak. Burada 708 tane işyerimiz var. Bunların içinde bankalar var, noter var, oto tamirhaneleri, otomobil test merkezi, simitçisi, ayakkabı boyacısı, eczanesi, marketi, aklınıza ne geliyorsa bütün sosyal donatılarımız var. Bu 708 tane işyerinin içinde bunun haricinde benzin istasyonumuz, otelimiz var ve 3 bin kişilik bir camimiz var. 80 dönüm üzerine kurulu bir alışveriş ve outlet köyü yapılıyor. Yani Ankara’nın son yıllarda en büyük projelerinden birisinden bahsediyoruz. OTONOMİ açıldığında Çubuk, Akyurt, Pursaklar’daki gençlerimize ciddi bir iş imkanı olacak burada” dedi

850 MİLYON TL’LİK PROJE

Projenin 850 milyon TL’lik büyük bir proje olduğunu vurgulayan Erkoç, “Projemizin tamamı bittiği zaman 850 milyon TL’lik bir proje oluyor. Ciddi bir istihdam oluyor, tabi bu 5 bin kişinin ekmek yemesi, bize en büyük mutluluk veren, en çok gurur kaynağımız. Sonra 225 tane ortağımızın bize güvenmesiyle birliktelikten nasıl bir güç doğduğunu göstermiş olacağız burada. Ortadoğu ve Avrupa’da dahi yok yani. Amerika’da ya da Almanya’da büyük filolar halinde büyük firmalar yapar bu işi, orada toptan satışlar olur. Biz bunu tüccarlarımızla, küçük esnaflarımızla bir araya gelerekten o büyük firmaların yaptığını küçük esnafların da yapabileceğini göstermek için buradayız inşallah. Dünyada Ortadoğu ve Avrupa’da ilk bu proje, ikincisi yok” diye konuştu

 “GALERİCİLİK ANLAYIŞI OTONOMİ İLE DEĞİŞİYOR”

Eski galericilik anlayışının OTONOMİ ile değişeceğini vurgulayan Erkoç, “Eskiden biliyorsunuz galerici dendi mi Ahmet’in arabasını Mehmet’e satan komisyoncu tabir ettiğimiz insanlar vardı. Biz OTONOMİ ile galericilik anlayışını tamamen değiştiriyoruz. Bundan sonra satılan arabalara OTONOMİ’de garanti verilecek. OTONOMİ’nin özelliği bu, vatandaş buraya geldiğinde kandırılma şüphesi ile gelmeyecek. Burada kurumsal bir kimlik kazandığı için OTONOMİ’de de hiçbir insan tereddüt etmeden arabalarını gönül rahatlığı ile alabilecekler” dedi.

İlgili Yazılar

Google Analytics Alternative