Türk toplumunun kültüründe bulunmayan “ayak üstü beslenme” alışkanlıkları gençler arasında her geçen gün daha da popüler hale geliyor. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından ‘Sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi’ olarak tanımlanan obezite tüm dünyada hızla yayılmaya devam ediyor.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) raporuna göre, Türkiye’deki çocukların yaklaşık yüzde  9 ‘u obeziteye yakalanmış durumda.  15 yaş üstü nüfusta bu oran yüzde 15’e kadar çıkıyor.

Geleneksel Yemek Hizmeti Veren Restoranlar Sağlık Bakanlığı’na Seslendi

Çalışanların vakti olmadığı için kolay bir tercih olarak gördüğü fast food’un aşırı tüketilmesi kalp, şeker, diyabet, hipertansiyon gibi hastalıklara sebep oluyor.
Sağlık Bakanlığı obezite ile mücadele için Beslenme Dostu Okul Projesini başlattı.  Projeye geleneksel yemek hizmeti veren ünlü restoranlar da büyük destek veriyor.Başkent’te çeyrek asırlık tecrübesi ile hizmet veren LAZPİ PİDE EVİ Kurucusu ve İşletme Sahibi ALİ TOSUN, proje kapsamında öğrencilere uygun koşullarda hazırlanan ve geleneksel hızlı yemek sistemimizde yer alan; etli ve peynirli pide çeşitleri, balık, su böreği gibi yiyeceklerin, hamburger ve patates kızartmasından daha iyi seçenekler olacağını belirten TOSUN: “Fast Food kültürünün önüne geçilemezse, gelecekte bu durumun Türkiye için içinden çıkılmaz bir hal alacak. Türkiye obezite tehlikesinin henüz yeterince farkında olmadığı için önlem alınmadığı takdirde obeziteye bağlı kronik hastalıkların tedavisi ülke ekonomisine büyük zarar verecek.
Fast Food mideye bağlanan bir bomba gibidir. Aynı yağın içinde defalarca kızartılmış patatesler hem sağlıksız hem de tatsızdır. Sık sık Fast Food tüketen çocukların tüketmeyenlere göre okul başarı oranlarının yüzde 40 daha düştüğü bilimsel araştırmalarca kanıtlanmıştır. Uzmanlar haftada üç kez Fast Food yiyen çocukların astıma yakalanma riskinin daha fazla olduğunu söylüyor. Zararları bu kadar aşikarken, bile bile bu alışkanlığa devam ediyor olmak aslında bir çeşit intihardır. Bu yüzden  Dünya Sağlık Örgütü, Sağlık Bakanlığı,
Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu,
  Akademisyenler, hatta tüm anne babaların, kısaca herkesin elini taşın altına koyması gerekir.” dedi.

Google Analytics Alternative