Mania Hattı sorunu yüzünden Pursaklar bölgesinde inşaat ve gayrimenkul sektörü ile yatırımcıların büyük sorunlar yaşadığını belirten 21 yıllık tecrübesiyle Pursaklar Gayrimenkul sektörünün duayenlerinden Solmaz Emlak sahibi Mehmet Solmaz “Ankara Büyükşehir Belediyesi, Pursaklar İlçe Belediyesi ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bu sorunu çözmek için çalışmalar yapmalı” dedi.

Gayrimenkulün güvenilir ismi Mehmet Solmaz Pursaklar’da kangrene dönen mania hattı için Kuzey Haber’e konuştu.  Ankara’nın en hızlı gelişen ilçesi Pursaklar’ın, mania hattı uygulamasının getirdiği sınırlamalar nedeniyle yaşadığı sıkıntıları bölgenin referans kuruluşu Solmaz Emlak Sahibi Mehmet Solmaz Kuzey Haber’e değerlendirdi.

Ankara’nın 25’inci ilçesi olan ve ilçe olduğu 2008’den bu yana büyük bir gelişim ve değişim yaşayan Pursaklar, mânia hattı olarak bilinen ve “Uçakların, tabii zemin yükseklikleri ile mevcut veya yapılacak yapıların yüksekliklerinden olumsuz etkilenmeden güvenli bir şekilde iniş ve kalkışını sağlamak üzere belirlenen yükseklik sınırlaması olan (Mania hattı) dan dolayı Pursaklar bölgesi büyük sıkıntı yaşıyor.

İlçe ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörüne büyük darbe vuran mania hattı uygulaması aynı zamanda bir çok gayrimenkul sahibini mağdur etmiş durumda. Uzun yıllar Pursaklar’da gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren ve emlak sektöründe referans alınan Solmaz Emlak Sahibi Mehmet Solmaz, konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Pursaklar’da geniş bir alanın mania hattı uygulamasından etkilendiğini söyleyen Mehmet Solmaz:

“Bir yandan ilçemizin taşıyıcı gücü olan inşaat sektörünü ciddi anlamda daralmaya sebep oluyor diğer yandan da mania hattında bulunan gayrimenkullerin sahiplerine büyük mağduriyetler yaşatıyor. Mesela; mania hattı dışında olan bir ada ve parselde 40-50 daire üretilebilirken, bu hatta denk hatta bitişik sayılacak ada parsellerde yapılaşmaya bile gidilemiyor. Arsa sahiplerimizin uğradığı bu adaletsizliğin bir an önce giderilmesi hem ilçemizdeki inşaat sektörüne ciddi bir hareketlilik kazandıracaktır hem de ailelerin mağduriyeti ortadan kalkacaktır” dedi.

Benzer mağduriyetler yaşanan Yenimahalle ve Etimesgut ilçelerinde 2016 yılı Mayıs ayında çözüm üretildiğini ve bu uygulamanın kaldırıldığını da sözlerine ekleyen Pursaklar başta olmak üzere bölgenin en etkin ve güvenilir gayrimenkul danışmanı Mehmet Solmaz, Pursaklar için ilçe belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı çalışmalarla bu mağduriyetin ortadan kaldırılabileceğine dikkat çekti.

Pursaklar’ın ekonomisinin lokomotifinin inşaat ve gayrimenkul sektörü olduğuna da işaret eden Solmaz Emlak Sahibi Mehmet Solmaz, geniş bir alanda mania hattından kaynaklı yapılaşma kısıtlamasının inşaat sektörüne de ciddi darbe vurduğunu belirtti. Solmaz sözlerine şöyle devam etti:

“Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin ve yeni Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Tuna’nın bu soruna çare bulmaları için gerekli adımları atacağını umut ediyorum” dedi.

HAVAALANI METROSU KONUSUNDA HEYECANLI BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

Pursaklar başta olmak üzere geniş bir alanda heyecana sebep olan Havaalanı Metrosu hakkında da açıklamalarda bulunan Solmaz Emlak Sahibi Mehmet Solmaz, bölgeyi hareketlendirecek en önemli projelerden birinin metro çalışması olduğunu belirtti. Bu konudaki belirsizliğin de bölge sakinlerinde endişeye sebep olduğuna dikkat çeken Mehmet Solmaz, “Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm büyüklerimiz, hem 16 Nisan referandumu hem de 1 Kasım 2015 Milletvekili seçimleri öncesinde Havaalanı Metrosuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü ve en kısa sürede kazma vurulacağını beyan etmişlerdi. Bizim duyumlarımıza göre proje ile ilgili küçük detaylar dışında çok bir problem kalmamış. Ulaştırma Bakanlığımız ve Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın Havaalanı Metro çalışması ile ilgili son aşamaya geldikleri yönünde duyumlarımız da söz konusu. Bölgede yaşayan on binlerce vatandaşımız hem zaman hem de ulaşım konforu açısından bu projenin başlamasını heyecanla bekliyor. Bu proje bölgemizin gelişim ve değişimine de önemli katkı sağlayacak bir proje” dedi

 

İlgili Yazılar

Google Analytics Alternative