Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin son aylardaülkenin dört bir yanında yaptıkları baskınlar sonucunda ele geçirilen sahte rakılar, akıllara geçtiğimiz günlerde meydana gelen ölümleri getirdi.

ÇAKIRKEYFF RESTAURANT Kurucu ve İşletmecisi Seyit Gazi TUNÇ vatandaşların sahte rakı kurbanı olmaması için alacakları önlemleri anlattı. Konuşmasına rakının güvenilir ve bilindik yerlerden alınması gerektiğini dile getirerek başlayan TUNÇ:

“Yalnız güvenilir yerlerden satın alınması olası bir faciayı önlemek için yeterli değildir. Tüketicilerinalışveriş yaparken bandrollürakıları tercih etmesi, restoranlardaysa şişeyi masalarında açtırmaları en doğrusu olur. Rakının satın alındığı yerin Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK)satış belgesine sahip olması gerekir. Restoranlarda tükettiğiniz alkolden emin olmak içinse restoranın içki satın aldığı firmanın TAPDK belgesine sahip olup olmadığını sorabilirsiniz. Rakının gerçek olup olmadığını anlamak için küçük bir deney yapabilirsiniz;  şişe üzerinde bulunan bandrol, şişe yukarı aşağı doğru hareket ettirildiğinde mavi ve turkuaz rengine dönüşüyorsa gerçektir.

Ayrıca rakı üzerindeki etikette üretici firmanın adı ya da adresi olması gerekiyor. Eğer yazmıyorsa bu ürünler tercih edilmemelidir. Tüketicilerle başka bir tüyo paylaşmam gerekirse; gerçek rakılar bulanık olmaz ve tortu içermez. Eğer satın aldığınız rakıda tortu veya bulanıklık görüyorsanız o rakıyı asla tüketmeyin.”dedi.

Metil Alkol Öldürür

Vatandaşların uygun fiyatların cazibesine kapılmaması gerektiğini belirten TUNÇ, sahte rakıların genellikle metil alkolden yapıldığını, metil alkolün ise endüstride boya inceltici, teksir makine sıvısı, antifriz, cam temizleyici gibi maddelerin yapımında kullanıldığını dile getirdi. Metil alkolün toksik bulguları geç çıktığı için, özellikle içki amaçlı kullanımlarda aşırı dozda alıma sebep olduğu; bu sebeple ölümlerin kaçınılmaz olduğunu dile getiren TUNÇ, tüketicileri güvenmedikleri yerlerden rakı almamaları yönünde uyardı.

Kendi işletmelerinde aile ve güven ortamında, gönül rahatlığıyla alkol tüketilebileceğini dile getiren TUNÇ, aile ortamında eğlenmek isteyenleri Çakırkeyff Restaurant’a beklediklerini söyledi. Haftanın her günü canlı müzik olan restoranda,Ocak ayından itibaren ayda bir kez ‘Çakırkeyffli Geceler’ adı altında ünlü sanatçıların sahne alacağını belirten TUNÇ, yeni konseptlerinin açılışını sürpriz sanatçılarlayapacaklarını ifade etti.

Google Analytics Alternative