Reklamcılar Derneği üyesi medya ajanslarının verilerine göre, 2014 yılı toplam reklam yatırımları 5 milyar 938 milyon lira oldu.

Reklamcılar Derneği toplantısında sektör verilerini paylaşan Medya  Asbaşkanı Demet İkiler, 2014 yılı toplam Reklam yatırımlarının 5 milyar 938  milyon lira olduğunu belirterek, “Yatırımların yüzde 51,4’ünü televizyon, yüzde  19,90’ını dijital, yüzde 18.74’ünü basın, yüzde 6,50’sini açıkhava, yüzde  2,30’unu radyo ve yüzde 1’ini ise sinema reklamları oluşturdu” dedi.
Medya yatırımlarında en yüksek payı alan mecranın televizyon olduğunu  bildiren İkiler, dijital yatırımların en yüksek büyümeyi yakalayarak gazetenin  payını aldığına işaret etti.
Toplantıda paylaşılan bilgilere göre, 2014 yılında medya yatırımları  dünyada yaklaşık yüzde 5,7 büyüdü. Ana sektörler bazında bir önceki yıla göre  reklam yatırımı artan sektörler Finans-Sigorta, FMCG (Hızlı Tüketim Ürünleri),  iletişim, otomotiv, ulaşım ve yan sanayii araçları, E-ticaret ve perakende olarak  öne çıktı.
2014 yılı televizyon reklam yatırım payı, ölçüm yapılan  televizyonlarda yüzde 80 olarak gerçekleşirken, toplam gazete reklam yatırımı bir  önceki yıla göre yüzde 2,11 azaldı.
Toplam dergi reklam yatırımı bir önceki yıla göre yüzde 1,9, toplam  açık hava reklam yatırımı yüzde 10,81, radyo yatırımı yüzde 2,76, sinema reklam  yatırımı yüzde 8 arttı.
Ayrıca toplantıda verilen bilgiye göre, 27-28 Nisan tarihlerinde bu  yıl ikincisi gerçekleşecek olan Türkiye’nin ilk medya planlama ve satın alma  odaklı etkinliği MediaSummit 2015’in detaylı programı da paylaşıldı. Etkinliğin  web sitesinde www.mediasummit.com.tr programın detayları yer alıyor.
Bu yıl 7. düzenlenecek olan “Effie Türkiye Reklam Etkinliği  Yarışması”nın son başvuru tarihi de 3 Nisan Cuma günü olarak duyruldu.

İlgili Yazılar

Google Analytics Alternative