Restoran ve kafelerin günümüz rekabet ortamında daha fazla müşteri çekebilmek için girdikleri fiyat yarışından tüketiciler zararlı çıkıyor. Müşterilerine ürünlerini daha ucuza sunmak isteyen firmalar hijyenik olmayan ve ne olduğu belirsiz hayvansal gıdaları kullanıyor.
Çayyolu Big Baker İşletmecisi Önder Özdamar, tüketicilere sağlıksız et ürünlerini nasıl ayırt edebileceklerini anlattı. Et kalitesindeki ilk etkenin sağlıklı besi olduğunu vurgulayan Özdamar:
Hava teması kesilmeyen et ürünleri bakteri ve virüs üretmeye yatkın olduklarından, bu ürünlerin öncelikle iyi ambalajlanması gereklidir. Tüketicilerin restoranlarda etin ambalajlı halini görmesinin pek mümkün olmadığını göz önüne alırsak, tat ve koku önemli hale geliyor. Yediğiniz et ürünü ağırlaşmış ilaç kokusu ya da dezenfektan kokusu gibi farklı bir kokusu varsa bu et asla tüketilmemelidir.
Kıyma maliyetlerini düşürmek için kırmızı etin içine sakatat, kafa eti, tavuk eti, soya kıyması gibi maddeler konulması ise tüketiciyi tedirgin ediyor. Ne yediğini bilmeyen tüketiciler, hem tedirgin oluyor, hem de indirimli fiyatlardan vazgeçmek istemiyor.”
dedi.


En Büyük Sorumluluk Tüketiciye Düşüyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın taklit ve tağşiş yapılan et ürünleri satan işletmelerin ve ürünlerinin parti numaralarını açıkladığının altını çizen Özdamar, tüketicileri bu tür uygulamaları takip etmesi yönünde uyardı.

Markalı ve güvenilir restoran-kafelerde et tüketilmesi gerektiğini belirten Özdamar, ürün standartlarının yüksek olmasından dolayı franchise firmaların önemini vurguladı. Kendisi de Çayyolu BigBaker’ın işletmecisi olan Önder Özdamar, markalaşmış firmaların adı altında işletme açmanın daha avantajlı ve güvenilir olduğunu dile getirdi. Franchise firmaların, kalite standartları açısından diğer işletmelerden daha yüksek standartlarda hizmet verdiğini dile getiren Özdamar, Big Baker Çayyolu şubesi olarak, handmade (el yapımı) et ürünleri kullandıklarını belirten Özdamar, tüketicileri güvenmedikleri restoranlarda kesinlikle et yememesi yönünde uyardı.

Google Analytics Alternative