“Yılın Seçilmiş Ürünü” (YSÜ) programı kapsamında Nielsen’in yaptığı araştırma, Türk tüketicilerin yüzde 69’unun, yeni ürünleri denemeyi sevdiğini ortaya koyuyor

12 ilde 4 bin 155 tüketiciyle yüz yüze yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, tüketicilerin yüzde 68’i diğer tüketicilerin tavsiye ettiği yeni ürünleri denemeye hazır olduğunu belirtiyor. Tüketicilerin yüzde 41’i pazarda yeteri kadar yeni ürün olmadığını düşünürken, yüzde 45’i ise yenilikçi özellikleri bulunan ürünler için daha yüksek ücret ödemeye hazır olduklarını ifade ediyor. Araştırmaya göre, Türk tüketicilerinin referansı olan Yılın Seçilmiş Ürünü (YSÜ) logosu ise, tüketicilerinin yüzde 45’inin satın alma isteğini artırırken, reklamlarda YSÜ logosuna yer vermek, tüketicilerin reklama güvenini artırıyor.
Pazarda yeteri kadar yeni ürün yok
Araştırmaya göre, her 3 tüketiciden 2’si, eğer fiyatı makul ise, başkaları tarafından önerilen yeni ürünleri denemek istiyor. 10 tüketiciden 4’ü, pazarda yeteri kadar “yeni” ürün olmadığını düşünürken; araştırma, kadınlar, 18-24 yaş grubu gençler ve yüksek sosyo-ekonomik düzeye sahip grupların, yeni ürünleri denemeye daha meyilli olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, 25-44 yaş grubunun yeni ürünlerden beklentisi, “doğallık” olarak öne çıkarken; daha genç tüketiciler, yeni ürünlerin “yeni teknolojiye” sahip olmasını tercih ediyor. Türk tüketicilerin 5’te 1’i yeni ürünlerin “iyi fiyat-kalite dengesi” sunmasını tercih ederken, gıda-içecek kategorisindeki yeni ürünlerden tüketicilerin beklentisi, “tadının iyi olması” olarak ortaya çıkıyor.

Google Analytics Alternative