Son dönemlerde önemli satın almalara imza atan Yıldız Holding, İngiliz bisküvi devi United Biscuits’i satın aldı. Perakende dünyasında satın almanın 3 milyar dolar karşılığında gerçekleştiği konuşuluyor.

Yıldız Holding, dünyanın altıncı büyük bisküvi üreticisi United Biscuits’i satın almasıyla dünyanın üç numaralı bisküvi şirketi konumuna yükseldi. United Biscuits’in Avrupa’da 11, Nijerya, Suudi Arabistan ve Hindistan’da da birer olmak üzere toplam 14 fabrikası bulunuyor.

Şirketin 7 bin 171 çalışanı var. Ülker Holding’ten yapılan açıklamada satın alma fiyatı ile ilgili bir rakam yer almadı ancak Reuters’a bilgi veren konuya yakın kaynaklar teklifin 3 milyar dolar civarında olduğunu söyledi. Bu satın almayla ana işi olan bisküvi ve atıştırmalık pazarındaki konumunu daha da güçlendirecek olan Yıldız Holding, ek üretim kapasiteleri, yeni pazarlar, iki şirketin dağıtım kanalları ve yeni ürünler ile mevcut işlerini büyütmeye devam edecek.

United Biscuits’in lider konumda olduğu İngiltere’nin yanı sıra, Afrika ülkeleri ve Hindistan ile Fransa, Belçika ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerindeki pazar payını artırma fırsatı elde edecek. United Biscuits ise, Türkiye, Orta Doğu, Kuzey Amerika, Çin ve Japonya gibi Yıldız Holding’in bulunduğu pazarlarda büyüme şansı elde edecek.

Ülker’in uzun bekleyişi
İngiliz firma 2010 yılına kadar uzanan uzun bir süreçten bu yana satış tezgahında. Yıldız Holding ise o günden bu yana şirketin talipleri arasında yer almıştı. Ancak şirket bu süreç içinde birçok teklifi reddetti. Hızlı çorba ürünleriyle öne çıkan şirketlerden biri olan Campbell Soup, 2010 yılı Ağustos ayında United Biscuits’i 2,3 milyar dolara almak için teklif verdi. Çinli yemek üreticisi Bright Food, United Biscuits’i almak için 2010 yılı Eylül’ünde görüşmelere başladı. 3,1 milyar dolar veren Çinli şirket, anlaşmaya varamadı. Alman Intersnack Knabber-Geback şirketi, United Biscuits’i satın almak için 2012’de görüşme yaptı. 644 milyon dolar veren Almanya merkezli şirket de anlaşmaya varamadı.

İlgili Yazılar

Google Analytics Alternative