Başkent’in heyecanla beklediği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bitirilmesi için 1 yıl süre verdiği fuar alanı için Ankara Valiliği de devreye girdi. Akyurt’a yapılacak fuar alanı için Valiliğin, Ankara Kalkınma Ajansı aracılığı ile 70 milyon TL civarında destek sağlayacağı öğrenildi. Şirket ortaklarının Başbakan Yıldırım ile görüşmesinde; fuarın Akyurt’a yapılması konusunda ortakların anlaştığını belirttiler. Fuar alanı ile ilgili son kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vereceği öğrenildi.

TÜM ORTAKLAR %10 HİSSESİNİ VALİLİĞE DEVREDİYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Odalar Borsalar Birliği, Ankara Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası, Ankara Ticaret Borsası ve Akyurt Belediyesi’nin ortaklığıyla kurulan Ankara Uluslararası Fuarcılık ve Kongre Merkezi A.Ş’de Akyurt Belediyesi’nin %5 hissesi bulunuyor. Akyurt Belediyesi ve diğer tüm ortaklar hisselerinin %10’unu Ankara Valiliğine bağlı olan ve Ankara Valisi Ercan Topaca’nın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu, Ankara Kalkınma Ajansı’na devredecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın Ankara’ya yapılacak fuar alanının yerinin Akyurt olacağını ve metro bağlantısı sağlanacağını açıklamasının ardından bir gelişme daha yaşandı. Fuar Alanı için kurulan, Büyükşehir Belediyesi, TOBB, ATO, ASO, ATB, ANKESOB ve Akyurt Belediyesi’nin ortak olduğu şirkete Ankara Valiliği de Ankara Kalkınma Ajansı ile dahil olacak. Edinilen bilgiye göre Kalkınma Ajansı, 70 milyon TL civarında bir kaynağı fuar alanına aktaracak. Fuar alanının yapım işi için ihale tarihi 25 Aralık olarak belirlenmişti. Yeni ihale tarihinin, şirket ortakları ile Ankara Kalkınma Ajansı’nın imzalayacağı protokolün ardından belirlenecek.

Fuar alanı için kurulan Fuar A.Ş.’nin Genel Müdürlüğüne TOBB Fuarlar Müdürü Atıf Can Aktay atandı.

 

FUAR ALANINA METRO ULAŞIMI

Aralarında ATO, ASO, TOBB, ANKESOB, Büyükşehir Belediyesi ve Akyurt Belediyesi’nin yer aldığı Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi A.Ş. ortaklarının “Havaalanı metro hattı fuar alanından geçsin” talebi Başbakan Binali Yıldırım tarafından kabul edildi. Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş’ın gazetemize yaptığı açıklamada; Başbakanımız Binali Yıldırım ile fuar şirketi ortakları olarak yaptığımız görüşmede, tüm ortakların fuar alanı olarak Akyurt’un olması için anlaştığının belirtik. Yüzde 99 fuar Akyurt’ta yapılacağını söyleyen Ayantaş, Sayın Başbakanımız “Metronun fuar alanı güzergâhından geçmesi önerimizi de kabul etmiştir.  Siz fuar alanı inşaatını yapın bizde metro projesini başlatalım dediği belirtildi. Esenboğa Havalimanı’na yapılacak 28 kilometrelik metro hattı Akyurt’ta yapılacak fuar alanından da geçecek.

İlgili Yazılar

Google Analytics Alternative